Let’s travel together.

جاذبه های فراموش نشدنی شهر تفلیس

0 60

جاذبه های شهر تفلیس

گرجستان با داشتن جاذبه های زیاد به یکی از کشورهای گردش گری تبدیل شده است به جز باتومی شهر تفلیس گرجستان هم با داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی خود یکی از شهر های توریستی این کشور است که مسافران زیادی همه ساله برای گردش و تفریح به این شهر سفر می کنند. همان طور که گفتیم تفلیس به عنوان پایتخت این کشور یکی از باستانی ترین شهرهای دنیا هم به شمار می شود. یکی از شهر های بی نطیر برای گردش گری شهر تفلیس است دارا بودن تاریخ و تمدن بزرگ یکی از علت های شهرت یافتن این شهر است.

سبک معماری و بناهایی این شهر و سرگذشت های گوناگونی که داشته است تاثیر خود را بر روی گردش گران بی شمارش گذاشته است. برای اشنایی بیشتر شما با این جاذبه های عظیم شما را با برخی از جاذبه های شهر تفلیس که سبب شهرت این شهر گرجی شده است آشنا می کنیم.

خیابان روستا ولی Rustaveli street

از مهم ترین خیابان های مرکزی شهر تفلیس خیابان روستاولی است که این خیابان بعد از دوران شعرای قرون وسطایی، به شوتا روتاولی تغییر نام داد. در تفلیس دارای خیابان هایی با منظره ی مدرن اروپایی در مقابل خیابان های باریک و پیچ در پیچ قرار دارد که سبب شده، توریست هایی که به این شهر می آیند علاقه به پیاده روی در خیابان های این شهر داشته باشند.

یکی از شاه راه های اصلی تفلیس خیابان روستاولی گرجستان است شاید دلیل آن هم این باشد که جایگاه تعداد زیادی از ساختمان های دولتی، فرهنگی و مراکز و کسب و کار است. در سرتاسر این خیابان ساختمان سابق پارلمان گرجستان، تئاتر اُپرا ملی گرجستان، تئاتر آکادمیک دولتی روستاولی، آکادمی علوم گرجستان، کلیسای کاشوِتی، موزه سیمون جاناشیا گرجستان و هتل بیلتمور تفلیس انواع فروشگاه، کافه و رستوران همگی در خیابان روستاولی قرار دارند. شما می توانید که تمام این موارد را در حین قدم زدن در سراسر این خیابان مشاهده کنید.

  فرهنگ شهر تفلیس

خیابان روستا ولی

حمام های حرارتی در آبانتوبانی Tbilisi Sulphur Baths

در تفلیس و در ارتفاع جاده ابریشم در این منطقه حمام هایی وجود دارند که این حمام ها از مهم ترین جاذبه های این کشور است و از شهرت ویژه ای در این شهر برخوردار هستند. چهرهای مشهوری همچون پوشکین و دوماس در زمان امپراطوری روسیه از این حمام استفاده کرده اند. درباره قدمت این حمام ها باید بگوییم که قدمتشان به ۱۵۰۰ ساله پیش بر می گردد و از 63 حمام تاریخی حال فقط 5 حمام باقی مانده است که این حمام ها با سطوح مختلف قابل مشاهده است.

درباره این حمام ها جالب ترین نکته ای که وجود دارد این است که در حضور در این مکان ها شما می توانید که از هر دو حمام یعنی عمومی و یا محلی لذت ببرید و یا می توانید با صرف هزینه اندکی بیشتر حمام خصوصی خود را داشته باشید. از طریق قسمت جنوبی پل این منطقه حمام ها به راحتی قابل پیدا کردن هستند که این قسمت ها دارای تعداد متعددی حمام کوچک نیز می باشند.

حمام های حرارتی در آبانتوبانی

شهر قدیمی تفلیس Tbilisi old town

شهری قدیمی در پایتخت کشور گرجستان وجود دارد که در سفر به تفلیس پیشنهاد می شود که حتما آن جا را ببینید. شما در قدم زدن در این شهر حال و هوای تاریخی این مکان را به خوبی درک خواهید کرد درست است که این شهر به دفعات زیاد و بیش از 29 بار تخریب شده اما مجددا مورد ساخت و باز سازی قرار گرفته است و نشانه هایی از تاریخ شگفت انگیزش را با خود دارد. خانه های بزرگ و کج عمدتا در کوچه های باریک شهر ساخته شده است. این قسمت از شهر ، مکانی ایده آل برای تجربه طعم تاریخ کشور گرجستان است.

مجسمه مادر تفلیس Tbilisi mother statue

از معروف ترین مجسمه های شهر تفلیس می توان به مجسمه ای بسیار معروف مادر اشاره کرد که این مجسمه هویت و به نوعی امضای شهر تفلیس هم است. نام دیگر این مجسمه کارتلیس یا ددا است این مجسمه در خارج از مرکز شهر تفلیس و درست در بالای تپه ی سولولاکی واقع شده است. در سفر به این شهر بازدید از این مجسمه را فراموش نکنید.

  تور گرجستان تفلیس و شکمگردی در تفلیس

قلعه ناریکالا Narikala Fortress

در کوه مقدس متاتسمیندا (Mtatsminda) تفلیس یک قلعه ی بسیار دیدنی قرار دارد که به نام قلعه ناریکالا است. در شهر تفلیس این قلعه یکی از معروف ترین قلعه های این شهر است و در واقع هم از قدیمی ترین بنا های تاریخی در این به شمار می رود. نظر مردم این ناحیه درباره این کوه و این قلعه این است که آن ها قلعه « نارین را قلب و روح تفلیس » می دانند.

این قعله در قرن ۴ ام میلادی با عنوان Shuris-tsikhe در تفلیس شناخته شده بود؛ و تغییر نام این قلعه توسط مغول ها صورت گرفت و این قلعه به (قلعه ناریکالا) Narikala Fortress تغییر نام داد. برای صعود به این قله حتما پیشنهاد می کنیم کفش های پیاده وری خود را بپوشید و از این قلعه تاریخی و شگفت انگیز صعود نمائید در این مسیر شما می توانید که زیبا ترین مناظر تاریخی و طبیعی را ببینید که شک نداشته باشید که ارزشش دیدن را حتما دارد. اطمینان پیدا کنید که در اطراف قلعه و کلیسای ارتدکس واقع در داخل راه می روید.

قلعه ناریکالا

کلیسای سامبا Cathedral of Sameba

در بالای تپه سنت الیاس ساختمانی با شکوه که بنای کلیسای سامه با است قرار دارد این کلیسا که در قلب شهر تفلیس واقع شده است. ظرفیت این کلیسا زیاد است و از همین رو هم این کلیسای با شکوه قابلیت این را دارد که به طور همزمان ۱۵ هزار نفر بازدید کننده را در خود جای دهد در کشور گرجستان این کلیسا بزرگ ترین کلیسای موجود در دنیا است.

خانه اپرای پالیاشویلی

یکی از مکان های که در گرجستان برای بازدید بهتر است که حتما انتخاب کنید خانه اپرای تفلیس است که این خانه اپرا مربوط به جشنواره ملی گرجستان و شرکت های بزرگ اپرا است که این اپرا یکی از اصلی ترین اپرا ها در دنیا است که دارای یک معماری بسیار مدرن هست با اینکه این ساختمان در کشور کوچکی همانند گرجستان تاسیس شده اما پلی میان آسیا ، خاورمیانه و اروپای غربی و شرقی است را نشان می دهد.

  گردشگری در تفلیس در سال نوی میلادی

خوردن خینکالی و خاچاپوری

از محبوب ترین غذا های گرجی خینکالی و خاچاپوری است که شما می توانید این غذا را در هر گوشه از شهر تفلیس که می روید پیدا کنید این 2 غذا در واقع از بهترین غذا ها در بین توریست ها است. درباره تهیه این غذا ها باید بگوییم که خا چاپوری نوعی نان که با پنیر ایمرتی یا سولگونی پر می شود و برای خینکالی هم از نوعی خمیر که در آن گوشت و ادویه می ریزند و سرخ می کنند. در سفر به تفلیس حتما این غذا را میل کنید.

دیگر کار هایی که نباید در سفر به تفلیس فراموش کنید :

  • برای لذت بردن از سفر بهتر است که یک قایقرانی مفرحد را در دریاچه لاکپشت تفلیس تجربه نمائید
  • در تفلیس حتما به خیابان لسلیدزه و منطقه شاردن این ناحیه بروید ، بدون شک شما در این مکان ها لحظات بسیار خوبی را تجربه خواهید کرد.
  • شما می توانید که برای تفریح و قایق سواری در رودخانه ای که در این شهر وجود دارد به تفریحاتی مفرح در کنار موسیقی زنده و غذا های لذیذ گرجیکه لحظات خاص و به یاد ماندنی را برایتان به ارمغان می آورد را تجربه کنید.
  • در این شهر منطقه ای به نام شیرالی خیتی وجود دارد که این شهر در واقع یادآورد دوران شوروی است. شما با حضور در این منطقه دست فروش هایی را خواهید دید که وسایلی قدیمی از آن دوران گرجستان را به فروش می رسانند که تمامی این وسایل بیانگر تاریخ و قدمت کشور گرجستان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.