ثبتیثبتی و حقوقی

ثبت شرکت با مسئولیت محدود , مزایای شرکت مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود

در صورتی که فردی قصد ثبت شرکتی را داشته باشد، در کشور ما ایران می تواند این شرکت در در قالب 7 نوع شرکت به ثبت برساند که از میان این 7 قالب ، قالب شرکت با مسئولیت محدود ، به خاطر هزینه های پایین ثبت و همین طور شرایط و قوانین مناسب برای آن دارای طرفداران زیادی می باشد و غالب افراد از این قالب برای ثبت شرکت خود استفاده می کنند.

بر اساس ماده 94 قانون تجارت ، شرکت با مسئولیت محدود عبارت می باشد از:” شرکتی که حداقل میان دو یا چند نفر جهت امور تجاری تشکیل می شود و هر کدام از شرکا بدون آنکه سرمایه آن ها به قطعات کوچک ( سهام ) تقسیم شده باشد ، تنها تا میزان سرمایه خود در شرکت ، مسئول قروض ، دیون احتمالی و تعهدات شرکت می باشند.”

لذا در این نوع شرکت شرمایه به شکل سهم الشرکه می باشد ، نه سهام و انتقال آن آزاد نمی باشد ( به جز با رضایت عده ای از شرکا که حداقل سه ربع سرمایه متعلق به آن ها بوده و اکثریت عددی هم داشته باشند ) ، همچنین در این نوع شرکت ، شرکا به میزان سرمایه گذاری که نموده اند ، دارای مسئولیت می باشند.

شرکت با مسئولیت محدود در دسته بندی شرکت های سرمایه قرار می گیرد و یا اشخاص؟

شرکت ها را از لحاظ نقش سرمایه یا شخصیت و اعتبار شرکاء به دودسته شرکت های سرمایه و شرکت های اشخاص تقسیم می کنند.
لازم به ذکر است که در شرکت های اشخاص ، اعتبار و شخصیت شرکاء اصلی ترین عامل اعتبار شرکت است و سرمایه در آن دارای نقش زیادی نیست ، مسئولیت شرکاء در این نوع شرکت در برابر دیون احتمالی شرکت ، تضامنی و نامحدود است ، شرکت های تضامنی ، نسبی ، همین طور شرکت های مختلط غیر سهامی از نمونه های شرکت های اشخاص هستند.

ولی در شرکت های سرمایه صاحب اصلی و اعتبار شرکت سرمایه آن است در این نوع شرکت ها مسئولیت شرکا به میزان سرمایه اولیه ای می باشد که به شرکت آورده اند و بیشتر از آن در این شرکت دارای مسئولیت نیستند.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مزایای شرکت با مسئولیت محدود

براساس تعاریفی که از ویژگی های شرکت با مسئولیت محدود ارائه شد می توان به این نتیجه دست یافت که شرکت با مسئولیت محدود و شرکت های سهامی در دسته بندی شرکت های سرمایه جای دارند.

مثلا ً چنانچه شرکتی در قالب شرکت با مسئولیت محدود به ثبت رسیده باشد ،و ورشکسته شود و بدهی هایی به افراد داشته باشد ، در این صورت شرکاء تنها به اندازه میزان سرمایه خود در شرکت در قبال جبران خسارت ها ، دارای مسئولیت می باشند و خطری برای اموال شخصی آن ها ندارد.

به همین خاطر هم می باشد که صاحبان این شرکت ملزم می باشند که از عنوان با مسئولیت محدود در کنار نام این شرکت استفاده کنند و همین طور در قراردادها نیز به میزان سرمایه اولیه شرکت اشاره کنند. لذا از جمله علل انتخاب این قالب به وسیله متقاضیان ثبت شرکت ، میزان مسئولیت در این نوع شرکت و ایجاد حاشیه امن برای اموال شخصی افراد می باشد.

لیست مزایا

  • از دیگر مزیای تاسیس شرکتها در این قالب می توان به ، محدودیت نداشتن در نوع فعالیت شرکت اشاره کرد. شما می توانید با ثبت شرکت در این قالب در تمام امور بازرگانی ، مهندسی ، صنعتی ، فن آوری اطلاعات و سایر امور صنفی فعالیت کنید.
  • مزیت دیگر ثبت شرکت در قالب مسئولیت محدود این است که این نوع شرکت را حداقل می توان با دو نفر شریک به ثبت رساند .
  • در شرکت با مسئولیت محدود سرمایه از نوع اعلامی می باشد. سرمایه این شرکت می تواند نقدی و غیر نقدی باشد. در قوانین تجارت حداقل سرمایه ای برای این شرکت پیش بینی نشده است . سرمایه شرکت با مسئولیت محدود می تواند نقدی و یا غیر نقدی باشد ، مطابق ماده 96 موسسین این نوع شرکت ها وظیفه دارند که کل سرمایه نقدی را تادیه و تمام سرمایه غیر نقدی را هم تقوم و تسلیم کنند.
  • در این نوع شرکت ، انتخاب مدیران هم به شکل موظف و غیر موظف و داخل یا خارج شرکت است. این مدیران امکان دارد برای مدت زمان محدود یا نامحدود برگزیده شوند.
  • از سایر مزایای مهم ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، این می باشد که برای اعضای کمتر از 12 نفر در این شرکت ، نهاد کنترل کننده ای وجود ندارد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

رتبه دوم ثبت شرکتها در ایران

تمامی مزایایی که در بالا برای شرکت با مسئولیت محدود بیان شد ، موجب شده است که این نوع شرکت پس از شرکت سهامی خاص ، پرطرفدارترین قالب تجاری در کشور ما باشد . چنانچه شما نیز علاقه می باشید که اطلاعات جامع تری در خصوص ثبت این نوع شرکت به دست آورید می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ذهن ناب تماس برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا