پوست و مو

تهیه موم اپیلاسیون بدن با شکر

اکثر افراد برای داشتن بدنی با پوست صاف و تمیز به انجام اپیلاسیون روی می آورند .اما انجام اپیلاسیون در آرایشگاه برای فرد دارای هزینه وزمان بر است بنابرین افراد به دنبال روشی هستند که هم در هزینه ها صرفه جویی کنند هم زمان کمتری بیرون از خانه سپری کنند. روشی خانگی وجود دارد که می تواند جای اپیلاسیون با موم را بگیرد .

در این روش فرد به کمک وسایل ساده ای که در خانه وجود دارد می تواند به سادگی اپیلاسیون کند . مواد لازم برای انجام این اپیلاسیون عبارتند از: شکر دانه ای سفید، آب لیمو و آب در این مقاله قصد داریم  روش انجام اپیلاسیون با استفاده از موم شکر راکه نسبت به موم داغ درد کمتر و همچنین هزینه کمتر  دارد را  به صورت کامل آموزش دهیم . این روش از اپیلاسیون بخصوص برای افرادی که دارای پوست های حساس هستند بسیار مناسب می باشد .

بخش اول : مقدار مواد مورد نیاز برای تهیه موم اپیلاسیون بدین شرح است

  • شکر دانه ای سفید 200 گرم(یک پیمانه)
  • آب لیمو 60 میلی لیتر(حدود یک سوم پیمانه)
  • آب گرم 60 میلی لیتر (یک چهارم پیمانه)

نحوه ترکیب کردن مواد برای تهیه موم اپیلاسیون

تهیه موم اپیلاسیون بدن با شکر

در مرحله اول ظرفی با اندازه متوسط را روی اجاق گاز بگذارید:

زمانی که این مواد را با هم ترکیب می کنید و بر روی اجاق می گذارید با ایجاد حرارت مواد داخل ظرف شروع به حباب زدن می کنند واگر ظرف مورد استفاده کوچک باشد  ممکن است مواد داخلش سرریز شود .بنابرین حتما از ظرفی با اندازه متوسط برای حرارت دادن به مواد انتخاب شود .

در مرحله دوم مواد مورد نیاز یعنی شکر سفید، آب لیمو و آب گرم را به ظرف خود اضافه کنید:

طبق آنچه در دستور مواد مورد نیاز ذکر شده، میزان مواد را با هم ترکیب کنید .مقدار شکر دانه ای گفته شده را در ظرف بریزید و آب لیمو و آب گرم را به آن اضافه کنید . سپس این ترکیب را خوب هم بزنید. نکته مهم قابل ذکر است که شما می توانید برای تهیه این موم از شکر دانه ای سفید یا قهوه ای استفاده کنید. پودرشکر برای این کار مناسب نمی باشد.

مرحله سوم شامل حرارت دادن به مواد ترکیب شده می باشد:

پس از ترکیب شدن کامل مواد  زیر اجاق را روشن کنید و اجازه دهید مواد در حرارت بالا به جوش بیاید .در طول جوشیدن باید مرتب هم بزنید. بعد از به جوش آمدن شروع به حباب زدن می کند.  در طی مرحله جوشیدن ترکیب را مدام هم بزنید تا نسوزد .در صورت سوختن آن را دور بریزید .

مرحله چهارم مربوط به کم کردن حرارت اجاق است:

زمانی که ترکیب داخل ظرف شروع به حباب زدن کرد باید حرارت زیر آن را کم کنید و همچنان به هم زدن ادامه دهید تا شکر داخل آن کامل حل شده و در محلول مخلوط شود. درصورتی که ترکیب با شعله ملایم نیز شروع به حباب زدن کرد باز حرارت آن را کمتر کنید .

در مرحله پنجم وقتی که رنگ ترکیب مواد به طلایی قهوه ای  درآمد می توانید از روی حرارت بردارید:

هم زدن مواد تا آخرین لحظه حرارت دادن باید ادامه پیداکند .زمانی که رنگ ترکیب طلایی قهوه ای شد و مخلوط یکدست ایجاد شد، حرارت را خاموش کنید و ظرف را  از روی اجاق بردارید . با حل شدن کامل شکر در محلول غلظت آن باید  شبیه غلظت شربت داغ باشدپس باید آنقدر حرارت دهید و هم بزنید تا به این غلظت برسد .

در مرحله آخر آماده سازی موم اپیلاسیون، موم بدست آمده را در ظرف تمیزی ریخته وبگذارید به مدت 30 دقیقه خنک شود:

تفاوت دیگر این موم با موم های موجود در بازار در نحوه استفاده از آن است بدین گونه که موم درس شده با شکر باید کاملا خنک استفاده شود و نیازی به گرم کردن و ایجاد حرارت به آن نیست .پس از پایان یافتن مراحل آماده سازی موم آن را در ظرف تمیزی بریزید واجازه دهید  30 دقیقه  بماند تا کاملا خنک شود.

بخش دوم : چگونگی استفاده از موم اپیلاسیون بر روی ناحیه مورد نظر

مقداری از موم به دست آمده را با انگشت بردارید:

چون این موم باید خنک استفاده شود بنابرین می توانید برای استفاده از آن از انگشت خود کمک بگیرید .مقداری از موم به دست آمده را با انگشت بردارید و به ناحیه مورد نظر بمالید . همچنین برای مالیدن موم به نقاط مختلف بدن می توانید از یک چوب بستنی یا کاردک استفاده کنید .

در هر بار استفاده ناحیه کوچکی از بدن را موم بمالید:

موم را با استفاده از انگشت یا چوب بستنی برداشته و به ناحیه کوچکی از بدن بمالید .موم را باید در جهت مخالف رشد موها به قسمت مورد نظر بمالید . سعی کنید ضخامت آن از  0.6 سانتی متر فراتر نرود . اگر از میزان مواد گفته شده در ابتدای مقاله استفاده کنید مقدار موم تولید شده برای هر دو پای شما کافی است.

یک نفس عمیق بکشید و موم خشک شده را بکَنید:

زمانی که موم کاملا خشک شد در جهت مخالف رشد موها آن را بکشید .برای این کار باید سریع عمل کنید تا نتیجه مطلوب بگیرید .ایجاد کمی درد در محل مورد نظر طبیعی است. اگر به کمک انگشت خود با رول کردن موم بخواهید آن را بکنید درد بیشتری را احساس خواهید کرد بهتر است به یکباره و با سرعت موم را بکنید .

در صورت نیاز می توانید برای کندن موم از روی پوست خود از یک پارچه کمک بگیرید .

از موم باقی مانده در سایر بخش های بدن استفاده کنید:

اگر موم ترکیب شده را برای قسمت کوچکی استفاده کردید بقیه موم را می توانید نگه داشته و و در قسمت های دیگر بدن از آن استفاده کنید .

موم باقی مانده را  می توانید در ظرف دربسته در یخچال نگهداری کنید:

اگر موم ترکیب شده پس از استفاده مقداری از آن باقی ماند می توانید با ریختن آن در یک ظرف دربسته ای همچون ظرف های پلاستیکی درب دار آن را به مدت 4 الی 5 هفته در یخچال نگهداری کنید . فقط در زمان استفاده مجدد باید آن را گرمش کنید. علاوه بر روش آموزش داده شده در این مقاله  روش های  خانگی دیگری(موم عسل) برای تهیه موم وجود دارد که می توانید برای رهایی از شر موهای زائد از آنها استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا