موفقیت

تداوم زندگی مشترک از نظر جفری برن اشتاین

جفری برن اشتاین و کتاب او با نام «چرا نمی تونی ذهن منو بخونی؟»

مجله ی موفقیت و سلامت آبی از شما دعوت می کند تا برای تداوم زندگی مشترک خود از نظریات جفری برن اشتاین حتما استفاده کنید.

جفری برن اشتاین Jeffery Bernstein روان شناس بالینی است که در زمینه ی روابط عاطفی تجربه ی زیادی یعنی حتی بیشتر از 30 سال را در کارنامه ی خود دارد. او یک کتاب بسیار معروف با عنوانی بسیار جذاب را به چاپ رسانده است. کتابی با نام «چرا نمی تونی ذهن منو بخونی؟» در این کتاب، نویسنده نشانه هایی را بیان می کند که حاکی از به پایان رسیدن یک رابطه ی عاطفی است. دکتر برن اشتاین معتقد است اگر حتی یکی از این علائم در زندگی مشترک شما یا حتی در وجود یکی از طرفین رابطه وجود داشته باشد، آن رابطه باید مورد اصلاح قرار گیرد.  لذا برای تداوم زندگی مشترک باید جلوی بروز این علائم را گرفت یا در صورت بروز، برای حل آن ها چاره ای اندیشید. برای دانستن این علائم با ما همراه باشید.

اولین نشانه ای که تداوم زندگی مشترک را تهدید می کند:

اولین نشانه ای که تداوم زندگی مشترک را تهدید می کند، این است که یکی از طرفین یا هر دو طرف، دیگری را در اولویت اول زندگی خود قرار ندهد. مصداق بارز این رفتار این است که به جای این که بیشترین وقت را برای یکدیگر بگذارند، بیشترین وقت را به خانواده و دوستان خود اختصاص دهند. یعنی اگر همیشه دنبال یک بهانه هستید تا همسر خود را کنار گذاشته به کار دیگری بپردازید مطمئن باشید که رابطه ی شما دارای مشکل است. در این صورت یا باید به دنبال راهکاری برای تغییر این وضعیت باشید یا باید رابطه را به پایان برسانید. کسانی که وارد زندگی مشترک می شوند باید این موضوع را به خوبی درک کنند که بعد از ازدواج اولویت زندگی آن ها باید همسرشان باشد. حتی فرزندان این زندگی مشترک نیز در اولویت دوم زندگی قرار می گیرند، چه برسد به دوستان و آشنایان.

دومین نشانه ای که تداوم زندگی مشترک را تهدید می کند:

دومین نشانه ای که تداوم زندگی مشترک را تهدید می کند، عدم وجود تعارض و مشکل است. شما همراهان گرامی باید توجه داشته باشید که یک رابطه ی سالم و خوب رابطه ای نیست که در آن هیچ دعوایی وجود نداشته باشد. بلکه در یک رابطه ی سالم دعوا و بحث وجود دارد و بعد از آن حتما یک نتیجه ی مهم به دست می آید. این نتیجه ی مهم در آینده ی رابطه به کار بسته می شود و رابطه را بهبود می بخشد. پس وقتی در رابطه ی شما هیچ اثری از بحث و جدل نیست یعنی یک مشکل بزرگ وجود دارد. مشکلی که حتما باید مورد بررسی قرار گیرد.

سومین نشانه ای که تداوم زندگی مشترک را تهدید می کند:

سومین نشانه ای که تداوم زندگی مشترک را تهدید می کند، این است که کل رابطه ی شما از ایرادگیری های شما نسبت به یکدیگر تشکیل شده است. یعنی اگر در رابطه ی شما بیشتر از این که تایید طرف مقابل وجود داشته باشد، ایرادگیری و نفی او وجود دارد و همه ی گفت و گوهای شما حول محور خرده گرفتن به رفتار و نحوه ی پوشش و نحوه ی معاشرت طرف مقابل می چرخد، رابطه ی شما دچار مشکل جدی شده و نیاز به اصلاح و بازنگری دارد. در صورتی که طرفین نسبت به اصلاح این رفتار اقدام نکنند، رابطه ی آن ها به پایان خواهد.

چهارمین نشانه ای که تداوم زندگی مشترک را تهدید می کند:

چهارمین نشانه ای که تداوم زندگی مشترک را تهدید می کند، عدم وجود دو عنصر مهم قدردانی و تحسین در زندگی می باشد. اگر در رابطه ی زناشویی خود احساس می کنید به اندازه ی کافی قدر شما دانسته نمی شود و همسر شما به هیچ وجه شما را مورد تحسین و تشویق قرار نمی دهد باید به دنبال یک راهکار اساسی باشید.

نکته ی مهمی که برن اشتاین در کتاب خود به آن اشاره می کند این است که در مواجهه با یکی از این علائم باید به فکر چاره بود. اگر می بینید طرف مقابل شما با وجود همه ی تلاش هایی که می کنید هیچ اقدامی در رابطه با بهبود زندگی مشترکتان نمی کند باید از عبارت «لعنتی بسه دیگه» استفاده کنید. منظور او این است که باید رابطه را به پایان برسانید و خود را نجات دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا