Let’s travel together.

تاریخ پر فراز و نشیب تایلند

از نا گفته های تاریخ تایلند بشنوید

0 45

تاریخ پر فراز و نشیب تایلند , از نا گفته های تاریخ تایلند بشنوید : اگر بخواهیم درباره تاریخ تایلند و نا گفته های این کشور بگوییم نخست باید بگوییم که در ابتدا در این سرزمین افرادی که ساکن شدند گروه های شکارچی بودند که هدف شان جمع آوری کردن غذا بود. این افراد در این کشور شغل کشاوزری را داشتند و در حدود ۴ هزار سال پیش از میلاد بعد از شروع به کشاورزی آن ها یک جا نشین شدند. در واقع برنج ، نخستین محصولی که توسط این افراد کشت می شد. ابزار های سنگی اولین ابزاری بود که این کشاورزان در ابتدا از آن ها استفاده می کردند. اما طولی نکشید که ابزار های برنزی کشف شد و جای این ابزار های سنگی را گرفت یعنی درست در حدود ۳ هزار سال پیش از میلاد مسیح کشف شد. تایلندی ها از حدود سال ۵۰۰ پیش از میلاد وارد عصر آهن شدند.

تاریخ پر فراز و نشیب تایلند  آنقدر زیاد است که در این مقاله فقط به توضیح مختصری بسنده می کنیم . تایلند در حدود سال ۱۰۰ میلادی، به بخش های کوچک تری تقسیم شد که تحت تاثیر مذاهب قدیمی این کشور بود که به مئوآنگ «Meuang» شهرت پیدا کرد. ساکنان امروزی تایلندی کسانی هستند که اجداد شان از مناطق جنوبی چین به این کشور مهاجرت کرده اند و دقیقا قرون دهم تا سیزدهم میلادی زمانی بود که این مهاجرت صورت گرفت.
نا گفته نماند که این سرزمین یعنی سرزمین تایلند زمانی تحت سلطه خمر ها «Khmers» بود که این سلطه درست در فاصله قرون ۹ تا ۱۳ میلادی بود خمر ها از قبایلی بودند که در کامبوج امروزی سکونت داشتند. بعد از این که این سلطه در تایلند شکل گرفت کم کم دولت های کوچکی شروع به کار کردند و سرانجام در قرن سیزدهم میلادی در دره رود مکونگ « Mekong » با یکدیگر متحد شدند تا که سلسله پادشاهی سوخوتای را را تحت لوای یک حکومت پادشاهی تاسیس کنند. سلسله پادشاهی سوخوتاهی « Sukhothai» در تایلند جز نخستین سلسله های پادشاهی تایلند بود اما این سلسله زیاد دوام نیاورد و درست در قرن ۱۴ میلادی منقرض شد. سلسله آیوتهایا « Ayuthaya» پس از سوخوتاهی ها سلسله ای بودند که در تایلند و یک سلسله جدید در را بنیان گذاری کردند و پس از اینکه به عرصه ظهور وارد شد قلمرو پادشاهان سوخوتاهی را به سرزمین خود ضمیمه کرد. در ادامه بیشتر به تاریخ پر فراز و نشیب تایلند می پردازیم .

تاریخ پر فراز و نشیب تایلند

تاریخ پر فراز و نشیب تایلند

در خلال قرن پانزدهم میلادی این سلسله نو ظهور رفته رفته بر قدرت و رشد خودش افزوده کرد و نخستین گروه ارپاییان هم بر اساس مستندات تاریخی که وجود دارد در سال ۱۵۱۱ میلادی به سرزمین تایلند وارد شدند. و به این ترتیب بود که در سال ۱۶۰۵ آلمانی ها و در سال ۱۶۱۲ هم انگلیسی ها وارد سرزمین تایلند شدند و در سال ۱۶۶۲ میلادی فرانسوی ها نیز به این رقابت پیوستند.
پایگاه نظامی فرانسوی ها زمانی در این کشور ایجاد شد که یک فرد یونانی به نام کنستانتیم فائولکن Constantine Phaulkon » » به عنوان افسر عالی در سال ۱۶۷۵ میلادی در دربار تایلند منصوب شد و او به فرانسوی ها این اجازه را داد تا در این کشور آن را ایجاد کنند. زمانی فرانسوی ها از این کشور اخراج شدند که کنستانتیم فائولکن این افسر یونانی درست در سال ۱۶۸۸ از کار برکنار شد و بر این اساس هم فرانسوی ها نیز از تایلند اخراج شدند. بعد از این اتفاق تایلند تصمیم گرفت تا کلیه ارتباطات خود را با اروپاییان تا قرن ۱۹ میلادی قطع کند و از همین رو هم بعد از این تایلند به سیاست انزوا طلبی روی آورد.

  در تایلند متفاوت تفریح کنید

نیرو های برمه به حکومت آیوتهایا در سال ۱۷۶۵ میلادی حمله ور شده و در این حمله آن ها در سال ۱۷۶۷ پایتخت را تصرف و با خاک یکسان کردند. اما یک ژنرال تایلندی به نام فارایا تاکسین «Phraya Taksin » توانست که در سال ۱۷۶۹ قدرت را به دست بیاورد و از همین رو هم فارایا تاکسین به عنوان پادشاهی برسد. تاکسین تصمیم گرفت تا در نزدیکی رود بانکوک منطقه ای به نام توبوری «Thoburi» را تاسیس کرد و این محل را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد و از این رو توانست که یک امپراتوری جدید را بنیان کند. او طبق اقداماتی که انجام داد توانست که در راستای سیاست های قدرت طلبانه خود بخش های زیادی از لائوس و سایر مناطق جنوب شرق آسیا را تصرف کند اما این تصرف ها هم برای او خوش یمن نبود و از همین رو هم درست در سال ۱۷۸۲ میلادی با یک کودتای نظامی که صورت گرفت فارایا تاکسین توسط ژنرال چائو فارایا چاکری Chao Phraya Chakri » » سرنگون شد. تاریخ پر فراز و نشیب تایلند نشان دهنده ی این است که تا به حال ژنرال های متعددی بر سر قدرت نشستند .

در تاریخ پر فراز و نشیب تایلند به این ژنرال لقب رامای یکم «Rama I» را دادند او پس از این که دستور اعدام فارایا تاکسین را داد بانکوک را به عنوان پایتخت خود برگزید. فرزند وی با نام رامای دوم در سال ۱۸۰۹ میلادی، جانشین وی شده و او تا سال ۱۸۲۴ در این کشور حکومت کرد و بعد از او هم رامای سوم ( ۱۸۲۴ تا ۱۸۵۱ ) به قدرت رسید . درست در زمان رامای سوم بود که فرهنگ و تمدن تایلندی بسیار رشد و ترقی کرد و گسترش یافت. بعد از این که رامای چهارم به قدرت رسید به مونگکوت « Mongkut» شهرت پیدا کرد او طبق تصمیمی که گرفت به بریتانیایی ها این اجازه را داد که به طور آزادانه در تایلند به تجارت بپردازند و سکونت کنند. رامای چهارم تصمیم گرفت تا برای گسترش علوم مدرن با کشور های اروپایی، پیمان همکاری را امضا کند و از همین رو هم تلاش کرد تا دانش و علوم مدرن در تایلند گسترش دهد.
برخی از سنت ها و رسوم قدیمی از جمله سجده در برابر پادشاه درست در زمان رامای پنجم(۱۸۶۸ تا ۱۹۰۱) منسوخ شد و طبق قوانین جدیدی که صورت گرفت در این کشور سیستم های برده داری و مالیات های سنگین کارگران هم لغو شد. علاوه بر همه ای این کار ها رامای پنجم در نحوه حکومت و دولت تغییرات گسترده ای را در تایلند به وجود اورد.

تایلند توانست که در ادامه قرن نوزدهم میلادی در برابر مستعماران اروپایی مقاومت کند و از همین رو هم از مستعمره شدن جلوگیری کرد. رامای پنجم توسط فرانسوس ها شکست خورد و در این زمان سرزمین لائوس توسط فرانسوی ها از او گرفته شد. سپس به این ترتیب مالزی و لائوس به ترتیب از تایلند جدا شدند. زیرا که در سال ۱۹۰۷ فرانسوی ها سرزمین های لائوس را تصرف کرده و در سال ۱۹۰۹ بریتانیائی ها نیز سرزمین مالزی را از تایلند جدا کردند. با ما همراه باشید تا تاریخ پر فراز و نشیب تایلند را بازگو کنیم .

  آشنایی با غار چیانگ دائو در تایلند

تایلند در قرن بیستم

تاریخ پر فراز و نشیب تایلند

درست در جولای سال ۱۹۱۷ میلادی بود که کشور تایلند به عنوان یکی از اعضای گروه اتحاد مثلث تصمیم گرفت تا به جنگ جهانی اول بپیوندد. پراجات هیپوک « Prajadhipok » در نوامبر سال ۱۹۲۵ به عنوان پادشاهی تایلند رسید. و در قانون اساسی تایلند در تاریخ ۲۴ ژوئن سال ۱۹۳۲تغییراتی را اعمال کرد و از همین رو رژیم حکومتی آن به سلطنت مشروطه تبدیل شد. شاهزاده بورارادج « Boraradej » در اکتبر ۱۹۳۳ تلاش کرد تا شرایط کنونی تایلند را به سلطنت مطلقه تغییر دهد اما تلاش های او ثمره ای را نداشت و با شکست رو به رو شد و تصتمیم گرفت تا به نفع آناندا ماهیدول « Ananda Mahidol » برادرزاده خود که تنها ده سال داشت از سلطنت کناره گیری کند و وی در ماه مارچ سال ۱۹۳۵ این تصمیم را علنی کرد.

درست در ۸ دسامبر سال ۱۹۴۱ میلادی بود که تایلند تصمیم گرفت تا با ژاپن کشور قدرتمند آسیایی توافق کند و بعد از این توافق توانست تا با اقدامات مشترک نظامی مبارزه بر علیه انگلستان را اغاز کند و مناطق مالایا را بیرون کنند در ادامه ژاپن، تایلند را تصرف کرده و در ۲۵ ژانویه سال ۱۹۴۲ تایلند بر علیه آمریکا و بریتانیا اعلام جنگ کرد. به فرماندهی پریدی فتومیونگ Pridi Phanomyong یک ارتش ۹۰ هزار نفره از پارتیزان های تایلندی که هسته مقاومت داخلی را تشکیل داده و بر علیه ژاپن وارد جنگ شدند. و تایلند در سال ۱۹۴۶ تصمیم گرفت تا طرح پیش نویس صلح با بریتانیا را امضا کند و درست در همان سال یعنی 1946به عضویت سازمان ملل متحد درآمد.

قانون اساسی جدید تایلند درست در ماه می سال ۱۹۴۶ منتشر شده و پادشاه این کشور یعنی آناندا ماهیدول در ۹ ژوئن سال ۱۹۴۶ طی یک سوء قصد مرموز و پیچیده به وسیله شلیک گلوله کشته شده و بعد از قتل او بومیپول آدو لیاده « BhumibolAdulyadej» به پادشاهی کشور تایلند رسید. اما با انجام یک کودتا در سال ۱۹۴۷ سپهبد فیبول « Phibul » در این کشور به قدرت رسید اما با این کودتا پادشاه تغییری نکرد و تنها اتفاق این بود که کشور تایلند وارد دوره استبداد نظامی زیر نظر سپهبد فیبول شد. حتی پس از مرگ فیبول در سال ۱۹۶۳ هم این شرایط هیچ تغییری را نکرد و همچنان ادامه داشته و تایلند زیر نظر یک حکومت نظامی اداره می شد.

هزاران نفر از مردم تایلند و به ویژه دانشجویان در سال ۱۹۷۳ بر علیه شرایط موجود در این کشور اعتراض کردند و خواهان تغییر در قانون اساسی این کشور شدند. تصمیمی که پادشاه گرفت این بود که او از اقدامات خونبار ارتش بر علیه مردم ممانعت کرد و به این ترتیب بود که اتحادیه ای مرکب از ۱۷ استان در این کشور تاسیس شد و کشور تایلند از ورطه حکومت نظامیان خارج شد. دانشجویان در تایلند در سال ۱۹۷۶ مجددا اعتراضات خود شان را آغاز کردند و این بار نیروهای پلیس و ارتش به طرز خشونت باری با اعتراضات ، برخورد و بسیاری از دانشجویان کشته و زخمی شدند. این اعتراضات با دخالت ارتش منجر به تشکیل حکومت نظامی دیگری در تایلند شد.
درست از سال ۱۹۸۰ به بعد بود که تایلند توسط ژنرال پرم تینسولانوندا « Prem Tinsulanonda » رفته رفته به سمت تغییر حکومت از دیکتاتوری نظامی به حکومت آزاد حرکت کرد. تاریخ پر فراز و نشیب تایلند نشان دهنده ی هویت این کشور است .
چاتیچای چون هاوان « Chatichai Choonhavan » فردی بود که در سال ۱۹۸۸ به مقام نخست وزیری رسید و این کشور در ۲۳ فوریه سال ۱۹۹۱ شاهد یک کودتای نظامی دیگر که توسط ژنرال سوچیندا Suchinda شکل گرفت و بعد از این کودتا منجر به قدرت رسیدن وی شد.
مردم بار دیگر قدرت خود را نشان داده و در ماه می سال ۱۹۹۲ به نشانه های اعتراض به خیابان ها آمدند. این اعتراضات را سوجیندا تلاش کرد تا با خشونت سرکوب کند اما بومیپول آدولیاده پادشاه تایلند با این موضوع کاملا مخافت کرد و این دستور با ممانعت روبرو شد و آزادی مجددا در این کشور حکم فرما شد. در سال ۱۹۹۷ میلادی قانون اساسی جدید تایلند مجددا تنظیم و معرفی شد و یک کودتای نظامی دیگر در سال ۲۰۰۶ در این کشور رخ داد اما شرایط با برگزاری یک انتخابات آزاد در سال ۲۰۰۷ میلادی به حالت عادی بازگشت. اقتصاد تایلند رفته رفته رشد کرد و در اواخر قرن بیستم، بود که تایلند با رشد اقتصادی بسیار خوبی روبرو شد و این کشور از یک اقتصاد ضعیف مبتنی بر کشاورزی توانست که به یک کشور صنعتی و بسیار پیشرفته تبدیل شود که این اتفاق بسیار خوبی برای این کشور بود. اما یک بحران اقتصادی در سال های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ میلادی کشور تایلند را دچار کرد اما دولت مقتدر تایلند توانست که به خوبی شرایط به وجود آمده را کنترل کرده و اقتصاد این کشور به حالت عادی بازگرداند. در زیر تاریخ پر فراز و نشیب تایلند را در قرن بیست و یکم بررسی خواهیم کرد .

  باغ وحش چیانگ مای تایلند

تایلند در قرن بیست و یک

رشد اقتصادی تایلند در نخستین سال های قرن بیست و یکم هم ادامه داشت اما این کشور هم مثل سایر کشور های دیگر در سال ۲۰۰۹ وارد بحران اقتصادی شد. طی مدت زمانی کوتاه این شرایط کنترل شد و دوباره رشد اقتصادی این کشور ادامه پیدا کرد. وقوع تعداد زیادی سیل در این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی موجب شد تا به زیر ساخت های این کشور صدماتی وارد شود اما باز هم این موارد در طی مدت کوتاهی رفع شد و تمام مناطق آسیب دیده، مجدد تحت بازسازی قرار گرفتند.
امروزه تایلند به عنوان کشوری از جنوب شرقی اسیا و با آن همه تاریخ پر فراز و نشیبش به کشوری با آینده ای روشن تبدیل شده است که این کشور دارای رشد اقتصادی بسیار پایداری است زیرا که این کشور با داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی در زمینه جذب توریست و گردش گر نیز بسیار موفق عمل کرده است که این روش هم کمک بسیار بزرگی به اقتصاد کشور تایلند می کند. در حال حاضر کشور تایلند دارای جمعیتی برابر با ۶۷ میلیون نفر است. تاریخ پر فراز و نشیب تایلند نشان دهنده ی این است که این کشور دارای قدمتی تاریخی است و جاذبه های گردشگری زیادی در این کشور وجود دارد که شما می توانید با تور تایلند به این کشور سفر کنید و از دیدن این همه زیبایی طبیعی لذت ببرید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.