هنر

بیوگرافی هدیه تهرانی، بازیگر توانای دیروز تا امروز

خلاصه‌ ای از بیوگرافی هدیه تهرانی زندگی شخصی

مجله ی  آبی ، این بار با بیوگرافی هدیه تهرانی در خدمت مخاطبان خود می باشد. هدیه تهرانی در چهارم تیر ماه سال ۱۳۵۱ هجری شمسی در تهران به دنیا آمد. برخلاف نام خانوادگی او پدر و مادرش اصالتاً اهل گرگان می‌ باشند و خواهری با نام هیلدا دارد. هیلدا نیز به فعالیت‌ های فرهنگی و هنری هم چون نویسندگی و شاعری می‌پردازد. فیلم نامه ی شب که هدیه تهرانی نیز در آن بازی کرده است، از آثار خواهر او می باشد.

درباره ی علایق و استعداد های هدیه تهرانی باید به فعالیت او در حفظ محیط زیست اشاره کرد. او در این زمینه به صورت حضوری و مجازی فعالیت های زیادی را انجام می دهد. علاوه بر آن با علاقه به طراحی داخلی و وسایل و اشیای قدیمی در اوقاتی که فارغ از بازیگری می باشد به این گونه فعالیت ها می پردازد. درباره ی ورزش نیز باید گفت که او مربی ورزش تای چی چوان می باشد و در سال ۹۲ به عنوان نایب رئیس کمیته ی بانوان این ورزش انتخاب شده است. او همواره در میان مردم و مشکلات اجتماعی آن ‌ها مانند سیل استان گلستان حضور فعال داشته و به کمک رسانی پرداخته است.

در میان فعالیت های او به برپایی نمایشگاه عکسی در سال ۸۸ می توان اشاره کرد.

در طول دوران فعالیت کاری او مجلات و نشریات به شایعاتی درباره ی زندگی شخصی اش پرداخته اند. که بسیاری از آن ها حقیقت نداشتند. اما هدیه تهرانی هرگز به آن ها واکنشی نشان نداد و با گذر زمان حقیقت آشکار شد.

بیوگرافی هدیه تهرانی

بیوگرافی هدیه تهرانی و زندگی هنری

 بیوگرافی هدیه تهرانی حاکی از آن است که او برای اولین بار در فیلم سلطان به کارگردانی مسعود کیمیایی روی پرده ی سینما دیده شد. این رویداد مربوط به سال ۷۵ می باشد. پیش از بازی در این فیلم او در سال ۷۳ پیشنهاد بازی در فیلم روز واقعه را داشت اما توافقی صورت نگرفت. سپس پیشنهاد دیگری برای بازی در فیلم بودن یا نبودن به او ارائه شد که باز هم سرانجامی نداشت.

آثار ماندگار و عناوین و جوایز موجود در بیوگرافی هدیه تهرانی

در فهرست فیلم‌های سینمایی که هدیه تهرانی در آن ها به ایفای نقش پرداخته است، فیلم هایی چون خورشید همچنان می درخشد، سینما در شهر قصه، مسخره ‌باز، روزهای نارنجی، بدون تاریخ بدون امضا، پدیده، اسرافیل، دوئت، آااادت نمی کنیم، روز مبادا، آشغال های دوست داشتنی، یک روز دیگر، پل چوبی، هفت دقیقه تا پاییز، تهران ۱۵۰۰، فرزند صبح، شیرین، هر کس سینمای خودش، نسل جادویی، چهارشنبه سوری، یک بوس کوچولو، شبانه، جایی برای زندگی، دوئل، دختر ایرونی، دنیا، آبادان، خانه ای روی آب، کاغذ بی خط، زمان، چتری برای دو نفر، آبی، پارتی، دست های آلوده، قرمز، سیاوش، شوکران، غریبانه و سلطان وجود دارند.

بیوگرافی هدیه تهرانی

در این میان آثاری که از او ماندگار شدند و منجر به دریافت عناوین و جوایزی برای هدیه تهرانی شده اند به شرح زیر می باشد:

فیلم قرمز که به کارگردانی فریدون جیرانی و بازیگری هدیه تهرانی در سال ۷۷ تولید شد. هدیه تهرانی برای بازی در این فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را به دست آورد.

فیلم شوکران که باعث شد هدیه تهرانی به عنوان اولین بازیگر نقش اول زن سال به انتخاب انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران انتخاب شود و علاوه بر آن جایزه بهترین بازیگر زن از چهارمین دوره جشن حافظ را به دست آورد.

هدیه تهرانی در فیلم چهارشنبه سوری نیز برنده ی تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن را از دهمین جشن خانه سینما و جشنواره فیلم پوسان و بیست و چهارمین دوره ی جشنواره ی فیلم فجر به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا