هنر

بیوگرافی هانیه توسلی، با شروع از شام آخر

خلاصه‌ای از بیوگرافی هانیه توسلی

مجله هنر و سرگرمی آبی این بار قصد دارد به بیوگرافی هانیه توسلی بپردازد. این بازیگر محبوب کشورمان در سال ۱۳۵۸ در شهر همدان به دنیا آمد. در دوران دبیرستان در رشته ی علوم تجربی تحصیل می‌کرد. اما برای تحصیلات دانشگاهی خود رشته ی ادبیات فیلم ‌نامه ‌نویسی و دانشگاه آزاد تهران را انتخاب کرد. هانیه دارای چهار خواهر است. خواهر بزرگتر او که هما نام دارد یک مترجم است و به عنوان منتقد نیز در مجلات فعالیت داشته است. یکی دیگر از خواهران او جراح مغز و اعصاب می باشد. خواهر کوچکتر او نیز که هدیه نام دارد در کشور آمریکا زندگی می کند. او در رشته ی طراحی شهری فارغ التحصیل شده است.

نمایشی که باعث شروع زندگی حرفه‌ای او شد، پدر دوست داشتنی، نام داشت. این نمایش در شهر تبریز و در یکی از جشنواره های تئاتر اجرا شد. نصرالله قادری یکی از داوران این جشنواره بود و او را برای بازی در این نمایش انتخاب کرد. یک سال بعد در یک فیلم کوتاه به کارگردانی مهدی کرم پور با نام روی جاده ی نمناک بازی کرد. سپس در سریال غریبه به ایفای نقش پرداخت و با فیلم سینمایی شام آخر فعالیت خود در زمینه ی سینما را آغاز کرد.

بیوگرافی هانیه توسلی

دیدگاه های هانیه توسلی درباره زندگی خانوادگی و شخصی

هانیه توسلی در زندگی بازیگری خود الیزابت هوپر را به عنوان الگوی خود معرفی می کند. او درباره ی زندگی شخصی خود می‌گوید: هنوز ازدواج نکردم و ازدواج را مسئله ای پیچیده و سخت پیش بینی می کنم. او بیان کرده است که علاقه ی زیادی به داشتن فرزند داشته اما رفته رفته با افزایش سن، مسئله ی تربیت فرزند را پیچیده تر احساس می کند. او درباره ی پذیرش یک کودک به عنوان فرزند و قبولی سرپرستی او می گوید که احتمال آن که روزی دست به چنین کاری بزند، وجود دارد.

علاوه بر آن نسبت به تنهایی علاقه نشان داده و از آن لذت می برد. به گفته ی خودش، مراحل ازدواج، فرزندآوری و داشتن نوه در دوران پیری جزو بدیهیات زندگی هر انسانی محسوب می‌شود. اما وی علاقه به جمعیت و شلوغی ندارد و هنگامی که در دورهمی های دوستانه قرار می گیرد از جمع دور شده و با کتابی به گوشه‌ای رفته و به مطالعه می پردازد. به گفته ی مادرش از همان کودکی و اوایل دوران مدرسه این حالت در او وجود داشته و به جای ارتباط با دوستان صمیمی از تنهایی لذت برده است.

آثاری که در بیوگرافی هانیه توسلی به چشم می‌خورند

بیوگرافی هانیه توسلی شامل بازی در فیلم های آخر بازی، شام آخر، شب های روشن، جایی برای زندگی، کافه ستاره، عصر جمعه، عصر روز دهم، آقای یوسف، ندارها، زندگی خصوصی، ابرهای ارغوانی، دهلیز، به خاطر پونه و آثار زیاد دیگری می باشد.

علاوه بر فیلم ها هانیه توسلی به نقش آفرینی در مجموعه‌های تلویزیونی مانند غریبه، وفا، میوه ی ‌ممنوعه، شمس العماره و قلب یخی پرداخته است.

فیلم های کوتاه و داستانی او نیز روی جاده نمناک و دیر وقت می باشد.

هم اکنون نیز در حال نقش آفرینی در بخش نمایش خانگی و در مجموعه ی پرمخاطب زخم کاری است.

جوایز و عناوین موجود در بیوگرافی هانیه توسلی

او در سال ۱۳۸۲ توانست برنده ی تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن، در هفتمین جشن خانه ی سینما شود. این عنوان برای بازی در فیلم شب های روشن به او تعلق گرفت.

در سال ۱۳۸۱ در بیست و یکمین جشنواره ی فیلم فجر، کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی در فیلم شب های روشن شد.

او همچنین کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازی در فیلم جایی برای زندگی در سال ۱۳۸۳ شده است.

او برای فیلم زمان نمی ایستد، کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد و برای بازی در فیلم ندارها نیز به همین عنوان دست یافت.

در سال ۱۳۹۱ نیز سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش زن را در جشنواره ی فیلم فجر برای بازی در فیلم دهلیز به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا