موفقیت

به برنامه ریزی وفادار باشیم!

حتما همه ی شما تا به حال برنامه ریزی برای رسیدن به هدف و موفقیت را تجربه کرده اید. این موضوع تا جایی فراگیر است که جمله ی «از شنبه شروع می کنم»، بسیار معروف شده است. چیزی بسیار مهم است و ذهن انسان ها را به خود مشغول می کند، وفادار ماندن به برنامه ریزی است. در اینجا مجله ی موفقیت و سلامت آبی به وفاداری شما کمک می کند

چگونه به برنامه ریزی خود وفادار بمانیم؟

اتفاقات زیادی در طول زندگی، باعث می شوند تا ما به برنامه ریزی خود عمل نکرده و قراردادی که با خودمان امضا کرده ایم را زیر پا بگذاریم. در این صورت هرگز نباید از خود ناامید شده و فکر کنیم انسان بی اراده و شکست خورده ای هستیم. این اتفاق تنها به دلیل این است که ما نیز مثل دیگران یک انسان عادی هستیم. حتی انسان های موفق نیز دچار این مشکل می شوند. پس به خود سخت نگیرید و سعی کنید با تکنیک های لازم به برنامه ریزی خود باز گردید.

برنامه ریزی

تخصیص زمان و مکان مشخص

به طور دقیق مشخص کنید که زمان، مکان و کاری که قرار است انجام شود چیست. مثلا برای ورزش کردن، برنامه ریزی کنید که هر روز ساعت 7 تا 7:30 صبح، پارک محله برای ورزش کردن. در این صورت شما باید حتی اگر سنگ از آسمان بارید این کار را انجام دهید. حس تغییر حس خوبی است اما در کنار آن مشخص کردن دقیق زمان و مکان و نحوه ی انجام آن، برنامه ی شما را واقعی و ملموس تر می کند.

وفاداری حداقلی

بدین منظور که اگر زمان یا موقعیت شما نامناسب است و نمی توانید به برنامه ی خود کاملا عمل کنید. حداقل یک کار کوچک از آن را انجام دهید. مثلا فکر کنید برای این که ورزش خود را کامل انجام دهید، زمان کافی ندارید. پس حداقل پنج دقیقه پیاده روی کنید. یا مثلا امروز نمی توانید به نوشتن پایان نامه ی خود برسید پس فقط یک پاراگراف بنویسید. یا فرض کنید طبق برنامه نمی توانید به سفر بروید پس فقط یک دور کوچک در خیابان بزنید. پس به برنامه ی خود خیلی ناچیز وفادار بمانید.

استفاده از تکنیک رودربایستی

با غریبه ها یا کسانی که با آن ها رودربایستی دارید در مورد برنامه ریزی خود صحبت کنید. همین که شما بدانید یک انسان دیگر منتظر وفای شما به برنامه است، برای ادامه کافی است. وقتی به دیگران بگویید که رژیم دارید و برای کاهش وزن برنامه ریزی کرده اید. پس می دانید که آن ها منتظر این هستند که در آخر ماه شما را لاغرتر ببینند. پس به رژیم خود اهمیت بیشتری می دهید.

برنامه ریزی

تمرکز روی کارهایی که کنترلش در دست شما است.

معمولا افراد برای شروع به انجام هر کاری بیشتر زمان خود را با فکر کردن به مواردی که کنترلش در دست آنها نیست، تلف می کنند. مثلا اوضاع بد اقتصادی کشور، نداشتن ژنتیک مناسب، نداشتن پول کافی، نداشتن پدر و مادر تحصیل کرده و خیلی موارد دیگر. اما این ها خارج از اراده و کنترل شخص است. این شرایط برای اکثر افراد جامعه صدق می کند. پس بهترین کار این است که روی توانایی های خود تمرکز کنید. به هر حال با هر سختی که وجود دارد شروع کنید. شاید خیلی کند باشید اما موفق خواهید شد. مثلا برای کاهش وزن، به جای این که روی ژنتیک و سوخت و ساز پایین بدن خود تمرکز کنید روی کنترل اشتها و نه گفتن به غذاهای پرکالری تمرکز کنید.

اگر در وفاداری ایده آل نیستید، ناامید نباشید.

انسان ها خیلی سریع به کمال گرایی دچار می شوند. اما بهتر است بدانید که راهکار عالی و کامل برای 10 درصد آخر کار است و 90 درصد دیگر با انجام پایه و اساس کار حل می شود. موفقیت یک مسیر است نه یک نقطه ی مشخص. برای مثال اگر یک روز با دوستان خود برای تفریح رفته و رژیم خود را کنار گذاشتید ناامید نشوید و کاملا رژیم را نشکنید. حتی یک روز رعایت رژیم در هفته بهتر از این است که هرگز این کار را نکنید.

برنامه ریزی

طراحی محیط اطراف در راستای موفقیت

همان طور که افراد اطراف شما روی شما اثر می گذارند، محیط و اشیا پیرامون نیز چنین تاثیری دارند. پس با استفاده از آن ها به وفاداری خود کمک کنید. مثلا برای استفاده از نخ دندان به جای یادداشت گذاشتن روی میز، نخ دندان را از کشو درآورده و در کنار مسواک خود قرار دهید.

دنبال کردن اهدافی که واقعا به آن ها علاقه دارید.

شاید عجیب باشد اما شما برای آن که بتوانید موفق عمل کنید باید هدفی که دنبال می کنید واقعا برای شما مهم باشد. افرادی وجود دارند که بدون توجه به این نکته هدفی را دنبال کرده ولی نتیجه نمی گیرند. اما خود را برای این شکست سرزنش می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا