سلامت

بهترین راههای درمان کبد چرب

معرفی راههای درمان کبد چرب

راههای درمان کبد چرب را برای از بین بردن چربی در کبد، فراوان است. ما در  مجله ی سلامت آبی سعی کرده ایم به بهترین راه ها اشاره کنیم .

کاهش وزن

 یکی از راههای  درمان کبد چرب، کاهش وزن می باشد.  اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، کاهش وزن یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن چربی در کبد است. در یک مطالعه سه ماهه بر روی بزرگسالان دارای اضافه وزن، کاهش 500 کالری در مصرف روزانه باعث کاهش 8 درصدی وزن بدن به طور متوسط و کاهش قابل توجه چربی در کبد شد. علاوه بر این ، به نظر می رسد بهبود چربی کبد و حساسیت به انسولین حتی در صورت افزایش وزن همچنان حفظ شود.

راههای درمان کبد چرب

کربوهیدرات ها ، به ویژه کربوهیدرات های تصفیه شده را حذف کنید

 ممکن است به نظر برسد که از بهترین راههای درمان کبد چرب، کاهش چربی در رژیم غذایی است.

با این حال ، محققان گزارش می دهند که تنها حدود 16 درصد چربی کبد در افراد مبتلا به NAFLD تقریباً از چربی غذایی ناشی می شود.  در مقابل ، بیشتر چربی کبد از اسیدهای چرب موجود در خون است و حدود 26 درصد از این چربی در فرایندی به نام DNL تشکیل می شود.

در طی فرآیند DNL ، کربوهیدراتهای اضافی به چربی تبدیل می شوند.  میزان DNL زمانی افزایش می یابد که غذاها و نوشیدنی های سرشار از فروکتوز دریافت شوند.

 مطالعات نشان داده است که مصرف رژیم های غذایی کم کربوهیدرات تصفیه شده می تواند به معکوس NAFLD کمک کند.  اینها شامل کربوهیدراتهای کم ، شاخص گلیسمی پایین هستند.

غذاهایی را که برای از بین بردن چربی در کبد مفید هستند ، در نظر بگیرید

 علاوه بر کنار گذاشتن کربوهیدرات ها و اجتناب از دریافت کالری اضافی ، غذاها و نوشیدنی های خاصی وجود دارد که می تواند برای کاهش چربی در کبد مفید باشد:

  • چربی های غیراشباع تک: تحقیقات نشان می دهد که خوردن غذاهای سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع مانند روغن زیتون ، آووکادو و گردو می تواند برای کاهش چربی کبد مفید باشد.
  • پروتئین : پروتئین باعث کاهش چربی در کبد تا 20 درصد در زنان چاق می شود. علاوه بر این ، می تواند سطح آنزیم های کبدی را کاهش داده و مزایای دیگری را در افراد مبتلا به بیماری کبدی پیشرفته ارائه دهد.
  • چای سبز: یک مطالعه نشان داد که آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز به نام کاتچین به کاهش چربی کبد و التهاب در افراد مبتلا به NAFLD کمک می کند.
  • فیبر محلول – برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف 10-14 گرم فیبر محلول در روز می تواند به کاهش چربی در کبد ، کاهش سطح آنزیم های کبدی و افزایش حساسیت به انسولین کمک کند.

مصرف مکمل ها

یکی دیگر از راههای درمان کبد چرب مصرف مکمل ها است. نتایج تحقیقات نشان می دهد که ویتامین ها ، گیاهان دارویی و مکمل های دیگر میتوانند درمان کبد چرب و کاهش خطر پیشرفت بیماری کبدی کمک کنند.

تذکر: کارشناسان می گویند که برای تأیید این امر مطالعات بیشتری مورد نیاز است. علاوه بر این ، مهم است که قبل از مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود صحبت کنید ، به ویژه اگر از داروها استفاده می کنید.

 خار شیر

 خار شیر یا سیلیمارین گیاهی است که به دلیل اثرات محافظتی روی کبد معروف است.

خار شیر ، به تنهایی یا همراه با ویتامین E ، می تواند به کاهش مقاومت به انسولین ، التهاب و آسیب کبدی در افراد مبتلا به NAFLD کمک کند. در یک مطالعه 90 روزه بر روی افراد مبتلا به کبد چرب ، گروهی که مکمل سیلیمارین با ویتامین E مصرف کردند و رژیم غذایی کم کالری را دنبال کردند ، کاهش اندازه کبد را دو برابر گروهی که رژیم غذایی بدون مصرف مکمل انجام دادند ، تجربه کردند.

راههای درمان کبد چرب

بربرین

 بربرین گیاهی ترکیبی است که نشان داده سطح قند خون ، انسولین و کلسترول را به همراه سایر نشانگرهای سلامتی به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 اسیدهای چرب امگا 3

 بسیاری از فواید سلامتی به اسیدهای چرب امگا 3 نسبت داده شده است. EPA و DHA امگا 3 با زنجیره بلند در ماهی های چرب مانند ماهی آزاد ، ساردین ، شاه ماهی و ماهی خال مخالی یافت می شود.

مکمل ها به نظر می رسد اثرات تغییر شیوه زندگی را افزایش می دهند.  اگر بدون رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش منظم مصرف شوند ، احتمالاً تأثیر کمی بر چربی کبد خواهند داشت.

سخن آخر

 کبد چرب می تواند منجر به مشکلات مختلف سلامتی شود.  خوشبختانه اگر در مراحل اولیه کنترل شود ، می توان آن را مهار کرد. خوردن یک رژیم غذایی سالم ، افزایش فعالیت بدنی و شاید مصرف مکمل ها می تواند چربی اضافی در کبد را کاهش داده و خطر پیشرفت به بیماری جدی کبد را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا