سلامت

بررسی میزان تاثیر ورزش در لاغری

 

 

امروزه ورزش کردن به یک فعالیت همه گیر تبدیل شده است به طوری که اکثر افراد برای جلوگیری از افزایش وزن و همچنین سلامت روح و جسم خود به سراغ انجام ورزش­های مختلف می­روند اما در این میان هستند کسانی که به دنبال کاهش وزن و لاغری اند و هدفشان از ورزش کردن صرفا کاهش وزن است، این افراد معمولا پیش از آغاز ورزش درباره تاثیر ورزش در لاغری سوالاتی مطرح می­کنند.

به همین دلیل ما در این مقاله قصد بررسی تاثیر ورزش در لاغری و به طور کلی سلامت بدن را داریم.

تاثیر ورزش در لاغری به چه شکل است؟

هر فعالیتی که سوخت و ساز بدن را افزایش دهد به سلامت بدن کمک خواهد کرد اما هر فعالیتی که باعث سوخت کالری­های اضافه دریافتی شود باعث لاغری و کاهش وزن می­شود. ورزش کردن به طور معمول هم سوخت و ساز بدن را افزایش می­دهد هم اینکه کالری نسبتا قابل توجهی می­سوزاند بنابراین هر دو مورد ذکر شده را برای بدن به ارمغان می­آورد.

میزان تاثیر ورزش در لاغری به نوع ورزشی که انجام می­شود بستگی دارد برای مثال ورزش ایروبیک یک تاثیر در لاغری دارد و فیتنس تاثیر متفاوت­تری، اما در حالت کلی تمام ورزش­ها در لاغری و کاهش وزن تاثیر مستقیم دارند (به همان دلیلی که در پاراگراف قبلی گفته شد).

دیگر مزایای ورزش

بیشتر مربیان به افراد توصیه می­کنند که هدف ابتدایی خود از ورزش را سلامت بدن قرار دهند و در وهله دوم به فکر لاغری و کاهش وزن از طریق ورزش کردن باشند، از این توصیه نتیجه می­گیریم که ورزش کردن مزایای زیادی برای بدن دارد که این مزایا عبارتند از:

  • سلامت و نشاط روح
  • سلامت جسم
  • جلوگیری از ابتلا به بیماری­های عضلانی، قلبی و عروقی و …
  • جلوگیری از پوکی استخوان
  • افزایش مقاومت بدن در برابر ویروس­های بیماری­زا
  • کاهش 50% مرگ ناگهانی بر اثر حملات قلبی و …
  • کاهش استرس و اضطراب
  • شادابی و زیبایی پوست

و بسیاری مزیت دیگر.

لاغری با ورزش یا بدون ورزش؟

یکی از متداول­ترین پرسش­هایی که در زمینه تاثیر ورزش در لاغری مطرح می­شود این است که آیا لاغری با ورزش بهتر است یا لاغری بدون ورزش و تنها با رژیم غذایی؟!

در پاسخ به این پرسش باید گفت لاغری بدون ورزش و صرفا با رژیم غذایی امر ممکنی است اما روش اصولی کاهش وزن جمع و حفظ تعادل میان رژیم غذایی و ورزش می­باشد زیرا زمانی که بدون ورزش و افزایش فعالیت بدنی و تنها با گرفتن رژیم­های سفت و سخت لاغری و کاهش وزن اتفاق بیفتد بافت­های عضلانی بدن دچار آسیب می­شوند که این آسیب گاها جبران ناپذیر خواهد بود.

از طرفی لاغری با ورزش مزایای دیگری نیز دارد که به آن­ها اشاره کردیم، بنابراین لاغری با ورزش بهتر از لاغری بدون ورزش و فعالیت بدنی است.

کدام ورزش­ها در لاغری تاثیر بیشتری دارند؟

به طور کلی تاثیر ورزش در لاغری امر انکار ناپذیری است اما میزان تاثیری که ورزش در کاهش وزن دارد به بدن فرد، نوع ورزشی که انجام می­دهد، پایبندی او به ورزش و رژیم غذایی وابسته می­باشد.

ورزش­ها در یک دسته بندی کلی به دو گروه ورزش­های هوازی و مقاومتی تقسیم می­شوند، ورزش­های هوازی به ورزش­هایی مانند کاردیو، ایروبیک، پیاده روی، شنا و … گفته می­شود که با افزایش سوخت و ساز بدن و ضربان قلب تاثیر مستقیم در کاهش وزن دارند. ورزش­های مقاومتی نیز به ورزش­هایی مانند فیتنس گفته می­شود که شاید در ماه­های اولیه تاثیری از خود نشان ندهند اما پس از گذشت مدتی قطعا فرد را به نتیجه مطلوب خواهند رساند.

ورزش­های مقاومتی همراه با کاهش توده­های چربی باعث تشکیل بافت­های عضلانی و فرم گیری قسمت­های مختلف بدن می­شوند به همین دلیل در طولانی مدت تاثیر می­گذارند.

سخن پایانی

برای افزایش تاثیر ورزش در لاغری بدن باید از فردی متخصص در این زمینه کمک گرفت تا در کنار معرفی ورزش مناسب با تنظیم برنامه غذایی اصولی از بروز بیماری­های مختلف پس از کاهش وزن جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا