سلامت

بررسی تاثیر پیاده روی در لاغری

 

 

پیاده روی از آسان­ترین، در دسترس­ترین و کم هزینه­ترین ورزش­هایی است که علاوه بر افزایش نشاط و شادابی بدن باعث لاغری و تعادل وزن و سایز نیز می­شود. پیاده روی در صورتی که درست انجام شود باعث کالری سوزی شده و در نتیجه تعادل وزن را به ارمغان می­آورد، اما شاید اکنون این پرسش در ذهن برخی شکل بگیرد که روش درست پیاده روی چیست؟! اگر شما هم جزء افرادی هستید که هیچ اطلاعی درباره تاثیر پیاده روی در لاغری و روش درست پیاده روی ندارید تا انتهای این مقاله از مجله آبی با ما همراه باشید.

رابطه پیاده روی و کاهش وزن

تاثیر پیاده روی در لاغری به شرح زیر است؛

پیاده روی یک فعالیت بدنی محسوب می­شود و هر فعالیت بدنی نیز نیاز به انرژی دارد، بدن فرد در ابتدای انجام این عمل کالری­های دریافتی در همان روز را سوزانده و آن را به انرژی تبدیل می­کند اما پس از به اتمام رسیدن این کالری­ها بدن برای کسب انرژی خود به سراغ چربی­ها و کربوهیدرات­های انباشته شده در نقاط مختلف بدن می­رود و شروع به سوزاندن آن­ها می­کند که این فرایند باعث چربی سوزی و در نهایت کاهش وزن می­شود.

البته نکته مهمی که وجود دارد این است که پیاده روی برای کاهش وزن و لاغری نیاز به مکمل دارد که این مکمل چیزی نیست جز تغذیه مناسب!

تاثیر پیاده روی در لاغری

تاثیر پیاده روی در لاغری قسمت­های مختلف بدن

پیاده روی نیز مانند هر ورزش دیگری به صورت مستقیم بر لاغری تمام قسمت­های بدن تاثیر ندارد، اولین تاثیر پیاده روی در لاغری که در مدت زمانی کوتاه می­توان متوجه آن شد لاغری ران­ها و ساق پاها هستند زیرا این قسمت­های بدن در پیاده روی به طور مداوم  درگیرند و مسلما سریع­تر از قسمت­های بالاتنه لاغر می­شوند.

دومین قسمت از بدن که پیاده روی بر آن تاثیر می­گذارد، باسن­ها هستند که در صورت پیاده روی آهسته روی سطح صاف لاغر می­شوند و در صورت پیاده روی سریع روی سطح شیبدار فرم می­گیرند.

اما اگر در زمان پیاده روی سرعت بسیار بالایی داشته باشید ناخودآگاه قسمت­های بالاتنه شما هم درگیر شده و لاغر می­شوند، زیرا اگر دقت کرده باشید در پیاده روی­های سریع ضربان قلب و تنفس سرعت می­گیرند از طرفی تنفس سریع باعث حرکت عضلات شکم می­شود و به این ترتیب عضلات شکم نیز درگیر می­شوند.

در ضمن اگر در حین پیاده روی سریع وکیوم شکم را نیز انجام دهید، تاثیر پیاده روی در لاغری شکم را سریع­تر مشاهده خواهید کرد!

بهترین زمان برای پیاده روی

افراد از انجام پیاده روی دو هدف دارند؛

  1. حفظ سلامت و نشاط بدن
  2. لاغری بدن

اگر هدف شما از پیاده روی حفظ سلامت و نشاط بدن است تفاوتی ندارد در چه ساعتی از شبانه روز این فعالیت را انجام دهید زیرا در هر صورت به هدف خود خواهید رسید.

اما اگر با هدف لاغری بدن پیاده روی می­کنید بهتر است صبح ناشتا این فعالیت را انجام دهید زیرا در این زمان هنوز هیچ کالری به بدن نرسیده است بنابراین برای دریافت انرژی مورد نیاز خود به سراغ چربی­ها و کربوهیدرات­ها می­رود.

تاثیر پیاده روی در لاغری

از طرفی صبح ناشتا قند خون بدن پایین است و سیستم­های حفاظتی برای جلوگیری از افت قند خون بدن را مجبور می­کنند برای تامین انرژی خود به سراغ ذخایر چربی برود، و دلیل سوم اینکه هورمون­های تسریع کننده چربی سوزی صبح­ها بیش از هر زمان دیگری تشرح می­شوند.

نکات مهمی که هنگام پیاده روی باید رعایت شوند

  • پیاده روی صبح ناشتا نباید بیش از 40 دقیقه باشد
  • تاثیر پیاده روی در لاغری را تنها در پیاده روی­های طولانی مدت می­توان مشاهده کرد زیرا در پیاده روی­های کوتاه مدت بدن نهایتا کالری دریافتی همان روز را بسوزاند
  • برای افزایش تاثیر پیاده روی در لاغری بهتر است تا 3 الی 4 ساعت پس از صرف غذا پیاده روی نکنید و یک ساعت پس از پیاده روی نیز غذا میل نکنید
  • در زمان پیاده روی از صحبت کردن بپرهیزید و بجای صحبت کردن سعی کنید تنفس عمیق داشته باشید
  • پیاده روی شبانه ممکن است موجب ایجاد اختلال در خواب برخی از افراد شود
  • هنگام پیاده روی حتما کفش مناسب به پا داشته باشید حتی اگر در منزل پیاده روی می­کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا