رژیم غذایی

برترین رژیم های لاغری رایج در دنیا

درصد زیادی از افراد جهان امروزه درگیر اضافه وزن هستند از این رو همواره در تلاش اند تا از شر چربی های اضافه خلاص شوند تا تناسب اندام زیبایی داشته باشند همچنین سلامت بدن خود را حفظ کنند. در دنیا رژیم های لاغری متعددی توسط متخصصین تغذیه و حتی افراد دیگر مانند مربیان باشگاه ها طراحی شده است که بعضی از آن کاملاً اولی هستند و فرد را به نتیجه دلخواه می رسانند ولی برخی دیگر کاملاً غیراصولی هستند و افرادی که این رژیم ها را رعایت می کنند دچار عوارض جبران ناپذیری می شوند. ما در این مقاله قصد داریم ۱۰ تا از رژیم های برتر دنیا که همواره توسط افرادی زیادی استفاده می شود را معرفی کنیم.

رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای یکی از رژیم های پرطرفدار در دنیا می باشد که افراد زیادی برای لاغری و کاهش وزن از این رژیم استفاده می کنند. در این رژیم فرد در برنامه غذایی خود بیشتر از خوراکی هایی مانند ماهی، غلات، میوه، سبزیجات، آجیل و … استفاده می کنند. از آنجا که این مواد غذایی فیبر فراوانی دارند و از این طریق باعث لاغری می شوند.

رژیم سواحل جنوبی

یکی دیگر از رژیم های رایج در دنیا رژیم لاغری سواحل جنوبی می باشد که توسط یک پزشک متخصص قلبی به نام آرتور آگاتستون طراحی شده است. این رژیم یک رژیم سه مرحله می باشد به این شکل که در مرحله اول فرد باید خوردن هر گونه میوه، الکل و کربوهیدرات ها را متوقف کند. در مرحله دوم به تدریج و مقدار کم از پروتئین ها و کربوهیدرات هایی که در مرحله ی اول حذف شده بود، به غذاهایی مصرفی بازگرداند. مرحله سوم و آخرین مرحله برای ثابت ماندن وزن طراحی شده است.

رژیم غذایی گیاه خواری

رژیم گیاه خواری جز رایج ترین رژیم غذایی در دنیا می باشد که در همه جای دنیا طرفداران زیادی را جذب خود کرده است. همان طور که از نام این رژیم پیداست در این رژیم افراد فقط از مواد غذایی گیاهی استفاده می کنند. در رژیم گیاه خواری نباید هیچ گونه مواد غذایی گوشت قرمز و سفید مصرف شود. افرادی که از رژیم گیاه خواری برای کاهش وزن استفاده می کنند باید مواد غذایی از قبیل لبنیات، غلات کامل و همچنین آجیل مصرف کنند تا مواد مغذی مورد نیاز بدن تأمین شود و سلامتی بدن با خطر رو به رو نشود.

رژیم غذایی گیاه خواری

رژیم غذایی خام گیاهخواری

در لیست 10 رژیم لاغری محبوب در دنیا نوعی رژیم به نام خام خواری وجود دارد. همانطور که می توان حدس زد مواد به صورت نیمه خام و نپخته مصرف می شوند به این صورت که مواد خوراکی نباید در معرض حرارت بیش از 46 درجه قرار گیرند.

رژیم غذایی اتکینز

یکی دیگر از 10 رژیم محبوب در دنیا رژیم اتکینز یا همان رژیم کم کربوهیدرات است. به عقیده متخصص تغذیه و پژوهشگران برای کاهش وزن و لاغری در این نوع رژیم لازم است که مواد خوراکی حاوی کربوهیدرات و قندی حذف و مواد غذایی نظیر انواع گوشت ها، سبزیجات و میوه را جایگزین نمود.

رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یکی دیگر از رژیم های معروف دنیا می باشد که شباهت زیادی به رژیم اتکینز دارد. در هر دوی این رژیم ها مصرف کربوهیدرات بسیار کاهش پیدا می کند. همان طور که میدانید در رژیم اتکینز بدن فرد پروتئین زیادی دریافت می کند ولی در رژیم کتوژنیک بدن چربی زیادی دریافت می کند که این عامل باعث به وجود آمدن شرایط کتوز می شود که بدن احساس سیری می کند و مواد غذایی کمتری مصرف می کند که این مورد منجر به کاهش وزن فرد می شود.

رژیم غذایی جنرال موتور

یکی دیگر از رژیم های غذایی رایج در دنیا رژیم غذایی جنرال موتور می باشد. در این نوع رژیم فرد باید سبزیجات زیادی مصرف کند و غلات و قند های ساده را از رژیم غذایی خود حذف کند.

رژیم غذایی بدون گلوتن

در این لیست، رژیم فاقد گلوتن نیز طرفداران مختص به خود را دارد. به عقیده دکتر تغذیه در این نوع رژیم غذایی همانطور که می توان حدس زد استفاده از هر نوع مواد غلات حاوی گلوتن نظیر گندم، نان، جو، چاودار و هر آنچه که از این مواد تهیه شده ممنوع می باشد.

رژیم غذایی روزه‌‌ داری متناوب یا 5:2

یک نوع رژیم غذایی در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد که به رژیم غذایی روزه‌‌داری متناوب یا 5:2 معروف است. در این نوع رژیم فرد در طول یک هفته ۵ روز غذاهای عادی و روزانه خود را مصرف می کند و دو روز باقی مانده را سعی کند کالری دریافتی بدن خود را به حداقل برساند که این حالت باعث می شود فرد به مرور زمان وزن اضافی خود را از دست دهد و به تناسب ایده آل مد نظر خود برسد.

رژیم غذایی 30 روزه

اخرین رژیم از ۱۰ نوع رژیم برتر رژیم غذایی ۳۰ روزه می باشد. طول دوره این رژیم ۳۰ روزه می باشد که در طول آن فرد باید از مصرف هرگونه مواد غذایی از جمله غذاهای کنسروی، الکلی، حبوبات، سویا، لبنیات و … خودداری کند تا دچار کاهش وزن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا