موفقیت

برای موفقیت به پیش بینی مثبت نیاز داریم!

پیش بینی مثبت در مورد عوامل رویدادها

این که شما در مورد یک رویداد پیش بینی مثبت داشته باشید یا نه کاملا به برداشت مغز شما از آن اتفاق بستگی دارد. مثلا زمانی که یک ماشین در ترافیک جلوی ماشین شما می پیچد در شما احساسی را بر می انگیزد و این احساس واکنش شما را در آن لحظه طراحی می کند. اگر پیش بینی شما عمدی بودن کار طرف مقابل باشد، حتما آشفته شده و از این که حقوق شما پایمال شده به شدت عصبانی می شوید.

اما با یک پیش بینی مثبت هم می توان رو به رو بود. این که فکر کنید راننده ی ماشین در حال رساندن همسر باردار خود به بیمارستان است. در این صورت حس عصبانیت شما فروکش کرده و احساس همدلی در شما روشن می شود.

پیش بینی مثبت
پیش بینی مثبت

در مثالی دیگر زمانی که یک آمبولانس پشت سر شما از آژیر استفاده می کند شما به سرعت پیش بینی  می کنید که بیمار بدحال درون ماشین است و باید به سرعت به بیمارستان برسد شما هم با حس همدلی خود از سر راهش کنار می روید.

اما اگر فکر کنید که یک شخص متکبر برای زودتر رسیدن به مقصد از آمبولانس استفاده می کند هرگز از سر راهش کنار نرفته و از پیش بینی مثبت هم هیچ خبری نیست.

هر دو پیش بینی را در کنار یکدیگر با هم مقایسه کنید. شما در حالی که پیش بینی مثبت دارید و حس همدلی در شما ایجاد می شود آرامش بیشتری دارید. تصمیم بهتری می گیرید و در نتیجه موفق تر عمل می کنید.

حال تصور کنید که در تمام طول روز و زندگی با مواردی این چنین مواجه هستیم. اگر در برابر هر کدام از آن ها واکنش منفی داشته باشیم از مسیر موفقیت دور خواهیم شد.

حالا که متوجه شدید که احساسات ما کاملا بر اساس برداشت های ذهنی ما شکل می گیرند با مجله ی موفقیت و سلامت آبی همراه باشید تا علت آن را با هم بررسی کنیم.

چرا اول به پیش بینی منفی فکر می کنیم؟

به این مثال توجه کنید. وقتی یکی از عزیزان شما فوت می کند و بعد از مراسم خاکسپاری در صفحه ی مجازی یکی از اقوام خود، عکس نوزاد تازه به دنیا آمده را می بینید. ممکن است در درجه ی اول تصور کنید که طرف با گذاشتن عکس نوه ی تازه متولد شده ی خود قصد بی ارزش کردن عزای شما را داشته است. شما هم در عوض طرف را ریپورت و بلاک می کنید.

اما شاید طرف مقابل شما تعریف متفاوتی از عزاداری داشته باشد و یا در ذهن او معنای تولد مهم تر از مرگ باشد. در این صورت نیازی نیست تا خشمگین شده و واکنش تهاجمی از خود نشان دهید.

در یک مثال دیگر زمانی که دوست شما مدت زیادی است که با شما تماسی نداشته و یک پیام هم به شما نداده است. خب خیلی راحت با یک پیش بینی منفی به این نتیجه می رسید که به شما اهمیت نمی دهد و شما هم تلافی کرده و سراغی از او نمی گیرید.

اما اگر بدانید که دوست شما درگیر درمان بیماری سرطان پدرش است و هر روز در داروخانه ها و بیمارستان ها سرگردان است و زمانی برای تماس با شما ندارد حتما از منفی بافی دست برداشته و عصبانیت شما فروکش کرده و سعی می کنید حتی به او کمک کنید.

حال ما چرا در وهله ی اول دنبال بدترین تعبیر هستیم در حالی که در بدترین حالت فقط 50 درصد احتمال بد بودن علت قضیه وجود دارد. علت ماجرا فقط تکامل بشر است.
پیش بینی مثبت
پیش بینی مثبت

در واقع در طول تاریخ کسانی که مثبت اندیشی داشته و مثلا تکان خوردن بوته ها را نتیجه ی حرکت خرگوش ها می دانستند، به سرعت توسط حیوانات وحشی شکار شده اند و کسانی که ترسو تر و بد بین تر بوده اند زنده مانده و ادامه ی نسل داده اند. ما نیز از نسل بدبین های تاریخ هستیم و به همین دلیل مغز ما به صورت اتوماتیک پیش بینی های منفی دارد.

اما نباید به ذهن خود اجازه ی این کار را بدهیم و مادامی که دقیقا از علت ماجرا خبر نداریم باید پیش بینی های مغز را نقد کرده و به چالش بکشیم. در این صورت با آرامش خاطر بیشتری به موفقیت می رسیم. پس با پیش بینی های مثبت در راه رسیدن به موفقیت قدم بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا