موفقیت

با تلاش زیاد لباس مارک را بپوش!

در ابتدا با بیان مثالی در مورد خانم تارپ و زندگی روزمره ی ایشان به توضیح تاثیر تلاش زیاد و ایجاد عادت می پردازیم. آثار خانم تارپ در تلویزیون و تعداد زیادی از فیلم ها نمایش داده شده است. ایشان در سال 1992 برنده ی کمک هزینه ی مک آرتور شده است جایزه ای که به کمک هزینه ی نابغه نیز شهرت دارد. بیشتر سال های کاری خود را به برگزاری تور جهانگردی برای اجرای آثار مبتکرانه اش صرف کرده است. بدین ترتیب متوجه خواهید شد که خانم تارپ بسیار پر تلاش است.

خانم تارپ یک انسان پر تلاش

خانم تارپ در کتاب پرفروش خود به نام عادت خلاقانه، در مورد زندگی روزمره ی خود که یکی از دلایل موفقیت اوست صحبت می کند. هر روز زندگی را با یک عادت خاص شروع می کند. ساعت 5 و نیم صبح بیدار شده، لباس ورزشی پوشیده و از خانه ی خود در منهتن بیرون می رود. یک تاکسی می گیرد و به باشگاهی رفته و دو ساعت ورزش می کند. او در کتاب خود می گوید: «عادت تمرینات کششی و وزنه هایی که هر روز توی باشگاه می زنم، نیست. عادت خاص من تاکسی است». یعنی زمانی که تاکسی گرفته و می گوید که به کجا می رود عادت او شروع شده است. به نظر کار آسانی است اما هر روز صبح به یک شکل انجام دادن این کارها چیزی است که آن ها به عادت تبدیل کرده و باعث می شود قابل تکرار و راحت باشند.

پشتکار,تلاش,پشتکار

چگونه بر عادات خود مسلط شویم؟

اگر شما قربانی عادات بد هستید و به سختی می توانید با عادات خوب روی آورید، در واقع شما راه پیدا کردن انگیزه و طرز کار نیروی اراده را برای تلاش بلد نیستید. پس لازم است بدانید، انگیزه بعد از شروع یک رفتار جدید ایجاد می شود نه قبل از آن. حتما قانون نیوتون را شنیده اید که می گوید اجسام در حال سکون میل به سکون داشته و اجسام در حال حرکت میل به حرکت دارند. مثلا برای دویدن، تصمیم گیری برای دویدن و شروع آن بسیار سخت است. اما هنگامی که شروع می کنید انگیزه ی رسیدن به هدف در شما ایجاد شده و به مسیرتان ادامه می دهید.

حتی از این روش می توانید برای ایجاد عادات پیچیده تر نیز استفاده کنید.

مثلا با شروع دوچرخه سواری، علاوه بر ایجاد انگیزه و عادت و تلاش برای دوچرخه سواری، استفاده از وسایل ایمنی مانند کلاه و زانو بند و دیگر وسایل نیز در شما به عادت تبدیل می شوند. زندگی روزمره ی خانم تارپ نیز در همین راستا است. به هر حال برای خانم تارپ نیز مانند هر انسان دیگری روزهایی وجود دارد که حوصله ی رفتن به باشگاه را نداشته باشد. اما عادت بیدار شدن و تاکسی گرفتن باعث شده تا قسمت ایجاد انگیزه و تصمیم گیری از فرایند خارج باشد. یعنی مغز او قرار نیست زمانی برای تصمیم گرفتن برای این که با چه کاری شروع کند صرف کند.

الگوی همیشه به طور اتوماتیک انجام می شود. اولین کار انجام شده و بقیه ی کارها به دنبال آن، بسیار راحت انجام می شوند.

تلاش

کلیدی ترین کارکرد هر عادت خوب

کلیدی ترین کارکرد هر عادت خوب که باعث شود شما با تلاش بسیار کار کنید و خسته نشوید، این است که مرحله ی تصمیم گیری را کلا حذف کند. یعنی برای این که اول چه کاری انجام دهم؟ کی بهترین زمان انجام کار است؟ چطور انجام شود؟ را حذف کرده و به عادت تبدیل کند. علت این که بیشتر انسان ها هیچ وقت حرکت نمی کنند این است که نمی توانند برای شروع کردن تصمیم بگیرند.

حتما تا اینجای مطلب به دنبال پوشیدن لباس مارک بودید.

در ادامه مجله ی موفقیت و سلامت آبی با بیان مثالی مورد آقای مارک زاکربرگ، مالک فیسبوک و اینستاگرام به شما کمک می کند، تا لباس مارک را بپوشید.

در یکی از مصاحبه هایی که با آقای مارک انجام می شده است از او می پرسند: چرا همیشه یک تیشرت یک شکل و یک رنگ می پوشد؟

آقای مارک در پاسخ می گوید:

چون نمی خواهد حتی یک دقیقه وقت برای تصمیم گیری برای لباسش صرف کند. یعنی ایشان لباس پوشیدن را به سیستم عادتی مغزش سپرده و از دستور جلسه ی هر روز مغزش خارج کرده است.

با توجه به همه ی این نکات، از ایجاد عادت به عنوان یک غلتک برای کارها و عادت های بزرگتری که می خواهید در زندگیتان جا بگیرند استفاده کنید. وقتی بدون فکر کردن، وظایفی را که برای شما مهم است را شروع کنید، دیگر لازم نیست حتی به نیروی انگیزه و اراده تکیه کنی.

شما می توانید بهترین مقالات در مورد تلاش و موفقیت را در مجله آبی مطالعه بفرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا