Let’s travel together.

بازار کاپالی چارشی استانبول ( بزرگترین بازار ترکیه ) ،بازار چارشی استانبول

0 52

بازار کاپالی چارشی  استانبول

چنانچه شما نیز قصد سفر به کشور ترکیه و بازدید از شهر زیبا و تاریخی استانبول را دارید ،بنابراین بهتر می باشد که با بزرگترین بازار این کشور و شهر استانبول آشنا شوید. در حقیقت بازار کاپالی چارشی استانبول منطقه ای می باشد که از بازار بزرگ استانبول آغاز گشته و تا بازار مشهور ادویه ی استانبول امتداد می یابد. بازار کاپالی چارشی استانبول دارای قدمتی تاریخی در خرید و فروش انواع مختلف اقلام مصرفی از قدیم الایام تا به اکنون دارد. در ادامه مطلب با مجله تور و گردشگری آبی همراه ما باشید تا بهتر با این بازار آشنا شوید.

معرفی بازار کاپالی چارشی استانبول (Kapali Carsi)

به بازار کاپالی چارشی استانبول ، بازار بزرگ نیز گفته می شود که از جمله جذاب ترین مکان هایی می باشد که در شهر استانبول قرار دارد. چون در این بازار هم می توان خرید نمود و هم ساعت ها به گشت و گزار پرداخت و با استانبول بیشتر آشنا شد. این بازار که اغلب مردم آن را به عنوان بازار بزرگ می شناسند ،متشکل از 65 خیابان می باشد .بازار کاپالی چارشی استانبول پر می باشد از مغازه های گوناگون ، رستوران ها و کافه های سنتی و مدرن و همین طور از مساجد . در ضمن نباید دست فروش ها و بساطی های این بازار را نیز فراموش نمود ! باید گفت این بازار حداقل دارای چهار هزار مغازه می باشد.

در حقیقت این بازار تنها یک بازار خرید و فروش اجناس نمی باشد و به نوعی تاریخ زنده استانبول به حساب می آید. باید متذکر شویم که این مسئله تنها محدود به استانبول نمی گردد بلکه می توان بازار کاپالی چارشی استانبول را بزرگترین بازار دنیا نامید که هم سقف آن پوشیده می باشد و هم انواع مختلف مغازه ها در زیر سقف آن جمع شده است.

  فصل حراج در استانبول

ولی شما برای خرید از این بازار باید روش کار را بلد باشید زیرا به جرات می توان گفت که سمجترین فروشندگان در این بازار جمع شده اند تا به گونه ای شما را وسوسه نمایند تا شما را وادار به خرید کنند. ما به شما توصیه می کنیم که زمانی که وارد این بازار می شوید کاملا تبدیل به یک فرد سفت شده و چنانچه قصد خرید چیزی را ندارید همچنان تا خروج از بازار گارد خود را حفظ نمایید.

بازار-بزرگ-استانبول
بازار کاپالی چارشی استانبول

از آنجایی که در این بازار به صورت روزانه بیش از 500 هزار نفر خریدار و بازدید کننده در حال تردد می باشند و به همین دلیل در طی سال های اخیر این بازار در میان پربازدیدترین جاذبه های جهان قرار گرفته است.

سابقه تاریخی بازار کاپالی چارشی استانبول

در سال 1461 میلادی سطلان محمد فاتح پس از فتح قسطنطنیه قدیم ، بلافاصله دستور ساخت این بازار کاپالی چارشی استانبول را بر روی یکی از معروف ترین بازار های زمان حکومت بیزانس ها یعنی بازار دوران که در آتش سوزی کاملا تخریب شده بود ، داد و تاکید نمود که این بازار جدید باید از بازار قبلی هم بزرگتر باشد. این بازار بزرگ بعد از قرن ها نیز دچار آتش سوزی های شدید و وحشتناک گشت .به عنوان مثال در سال 1942 میلادی در این بازار یک آتش سوزی روی داد که پس آن بازار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.ولی در طول تمامی این سال ها تلاش شده است که بازار شکل و بافت تاریخی خود را حفظ نماید.

بازار کاپالی چارشی استانبول و فروشندگان این بازار:

همان گونه که در فوق نیز اشاره داشتیم فروشندگان این بازار در خود مهارت زیادی دارند ، تبحر و مهارت این فروشندگان در کار فروشندگی به حدی می باشد که اگر شما قصد خرید چیزی را هم نداشته باشید به گونه ای حس نیاز آن وسیله را در شما زنده می سازند که شما را راضی به خرید آن وسیله می کنند. فروشندگاه این بازار می توانند به چندین زبان صحبت کنند و نخست از شما تقاضا می کنند که از مغازه و اجناس آن ها دیدن نمایید. این نکته را به خاطر داشته باشید که فروشنده تنها زمانی قیمت اصلی را به شما خواهد گفت که مشاهده کند شما در حال خروج از مغازه او می باشید!

  کاخ توپکاپی استانبول ( Topkapi Palace Istanbul )

اجناس و کالاهایی که در بازار کاپالی چارشی استانبول به فروش می رسند:

درست است که شما می توانید در این بازار هر وسیله و هر چیزی را که مد نظر دارید خریداری نمایید و هر گونه جنس و کالایی در این بازار به فروش می رسد ولی بازار کاپالی چارشی استانبول یکی از بهترین بازارهای جهان جهت خرید و معامله گلیم و جبه ، طلا ،چرم ، ظرف و ظروف سرامیکی و سفالی و همین طور لباس های کپی یا تقلبی مانند اصل می باشد. در ضمن این بازار پر می باشد از کافه ها و رستوران های گوناگون که هم مدرن می باشند و هم سنتی .

در این بازار کتاب های دست دوم ، طلاهای دست دوم ، اندرونی های قدیمی ، دکه ها و بساطی های گوناگون ، حتی قسمتی هم برای فروش کالاهای بسیار لوکس و تجملی در این بازار زیاد می باشد.

نقاط دیدنی اطراف بازار کاپالی چارشی استانبول

– بازار ادویه(MlSlr Carsisi)

یکی از بازار های نزدیک و همسایه این بازار ، بازار مصری ها یا همان بازار ادویه می باشد.همان گونه که از اسم این بازار نیز می توان دریافت ؛ این بازار پر می باشد از ادویه های گوناگون که عطر و بوی ان ها همه جا را پر نموده است . این بازار به وسیله مصریان ساخته شده است و هم اکنون نیز تعداد زیادی از مغازه داران آن مصری می باشند.

  معرفی مسجد ایاصوفیه در استانبول
بازار-ادویه استانبول
بازار-ادویه(یکی از جاذبه های اطراف بازار کاپالی چارشی استانبول)

– مسجد رستم پاشا(Rustem Pasha Mosque)

از جمله مساجد معروف شهر استانبول مسجد پاشا می باشد . دستور ساخت این مسجد را صدراعظم و یکی از وزرای بزرگ دوره عثمانی صادر کرد و معمار سازنده این بنا نیز معمار معروف ترکی یعنی سینان بوده است. باید گفت که از بعد طراحی و معماری داخلی این بنا بسیار نادر و با عظمت می باشد.

مسجد-رستم-پاشا-استانبول
مسجد-رستم-پاشا-استانبول  ( یکی از نقاط دیدنی اطراف بازار کاپالی چارشی استانبول)

– محله امینونو(Eminonu)

این محله از خیابان هایی بوده است که به آن در اصطلاح شاهراه گفته می شد. راه رسیدن به بیشتر مسیرها از امینونو بوده و می باشد. به خاطر نزدیکی این خیابان به شاخ طلایی و تنگه بسفر ، تورها و برنامه های گوناگونی جهت قایق سواری در این خیابان موجودمی باشد. در این خیابان جاذبه ها و رستوران و کافه های زیادی را می توان مشاهده نمود.

– ستون کنستانتین (Column Of Constantine)

ستون اورمه که به آن ستون کنستانتین هم گفته می شود ، یک ستونی می باشد که بعد از فتح قسطنطینه ،کنستانتین اول دستور ساخت آن را صادر کرد.این ستون دارای 35 متر ارتفاع می باشد و کلیه سنگ هایی که در ساخت این ستون به کار رفته است از مصر آورده شده است. این ستون قبلا تندیس های مختلفی بر روی خود داشت که بر اثر گذر زمان از بین رفته اند.

– دانشگاه استانبول (Istanbul University)

در حقیقت باید اشاره کنیم که این دانشگاه پیش از اینکه مبدل به یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه گردد ، ساختمان وزارت جنگ دولت عثمانی بوده است. و اکثر فرمان ها از اینجا صادر می شده. هم اکنون بازید کنندگان می توانند از این دانشگاه دیدن کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.