پوست و مو

اپیلاسیون , موم اپیلاسیون , روش های اپیلاسیون بدن

به موهایی که علی رغم خواسته فرد در بدن رشد می کنند و قسمت زیادی از پوست را درگیر خود می کنند مو های زائد گفته می شود که اکثر افراد با این مو ها مشکل دارند و در پی یافتن راه های بی خطر و راحت برای از بین بردن مو های زائد هستند.

مو های زائد بیشتر در گوش ها، گردن ، شکم و ناحیه تناسلی، صورت ، پشت لب ، پیشانی ، پوست صورت، چانه، زیر چانه و گونه ها رشد می کنند که اغلب ظاهری نا زیبا و نا مناسب در فرد ایجاد می کنند که این موضوع باعث ایجاد ناراحتی در افراد می شود. روش های زیاد و متنوعی برای از بین بردن مو زائد وجود دارد که اپیلاسیون از روش های بسیار تأثیر گذار برای نابودی مو های اضافی می باشد. در این قسمت می خواهیم به اپیلاسیون و روش های آن بپردازیم.

اپیلاسیون چیست؟

به از بین بردن مو های زائد بدن اپیلاسیون گفته می شود که به روش های مختلفی انجام می شود. تا کنون اپیلاسیون جز بهترین روش ها برای از بین بردن مو های زائد می باشد که از طریق لیزر، الکترولیز، استفاده از چسب خاص (موم)، بند انداختن و … انجام داده می شود که اپیلاسیون از طریق موم جز روش های قدیمی محسوب می شود که برای همه قسمت های بدن مناسب نیست و باعث ایجاد درد و برخی عوارض در بدن می شود.

می توان با استفاده از موم مو های زائد قسمت های زیر بغل، کشاله ران، اندام تحتانی، تنه و ناحیه تناسلی را اپیلاسیون کرد و به طریق از شر موهای زائد خلاص شد ولی برای قسمت هایی از بدن که تراکم موی ضخیم زیاد می باشد استفاده از موم مناسب نمی باشد و ممکن است عوارضی در پی داشته باشد. در اپیلاسیون از دو نوع موم استفاده می کنند: موم گرم و موم سرد. اپلاسیون از طریق موم برای از بین بردن مو های زائد رایج می باشد که در این قسمت به انواع آن می پردازیم.

موم اپیلاسیون (گرم)

موم از موادی مانند از رزین، موم پارافین، شربت گلوکز و عسل تهیه می شود و از موم می توان در قسمت های مختلف بدن برای از بین بردن مو های ریز و درشت استفاده کرد. استفاده از موم گرم برای اپیلاسیون از روش هایی است که بیشترین طرفدار را دارد البته باید به این نکته توجه شود که موم دمای مناسبی داشته باشد تا عوارضی نداشته باشد و برای قسمت های مختلف بدن مناسب باشد. در این روش مومی که گرم شده را به پوست می مالند و بعد از زمان کمی با استفاده از پارچه موم را از پوست برمیدارند و به این روش مو های زائد خیلی سریع از ریشه کنده می شوند.

این روش رشد موها را تضعیف کرده و موها در مرحله ی مجدد رشد ، به طور ظریفی رشد می کنند . توصیه بر این است که قبل از استفاده از موم ؛ برای پر کردن منافذ خالی پوست  از لوسیون‌ها و یا کرم‌های سفت کننده و تقویت کننده استفاده کرد استفاده از موم گرم برای اپیلاسیون برای رفع موهای زائد پاها ، خطوط لباس شنا، زیر بغل‌ها و بازوها روش مناسبی می باشد.

اپیلاسیون

اپیلاسیون بدن با استفاده از موم سرد

یکی دیگر از روش های اپیلاسیون مو های زائد بدن استفاده از موم سرد است. قبل از اپیلاسیون با موم سرد ابتدا باید از شامپو بچه استفاده کنید تا از چسبیدن موم به پوست جلوگیری کنید. در این روش موم سرد را روی نوار های از پیش آماده شده می مالند سپس نوار را مستقیم روی پوست قرار می دهند تا مو ها به موم بچسبند سپس در یک حرکت نوار را از روی پوست جدا می کنند تا مو ها به طور کامل کنده شوند. مو های زائد به موم می‌چسبند و همراه نوار کنده می شوند که این عمل باعث می شود آسیبی به پوست وارد نشود.

اپیلاسیون بدن با کاغذ سمباده مخصوص

یکی از روش هایی که برای از بین بردن مو های زائد استفاده می شود و زیاد مرسوم نیست استفاده از کاغذ سمباده است که در این روش کاغذ را به دورانی به پوست می مالند تا مو ها از بین بروند ولی بعد از اپیلاسیون به این روش مو ها به صورت زبر رشد می کنند و همانند رشد مو بعد از استفاده از تیغ است.

اپیلاسیون بدن به ‌وسیله موچین

برای از بین بردن موقت مو های زائد ابرو و موهای کوتاه می توان از مو چین استفاده کرد که دائمی نیست و مانند مو باعث کم شدن مو های زائد نمی شود و موها رشد عادی دارند. در این روش رعایت بهداشت اهمیت زیادی دارد باید شما مو چین را هر بار قبل از استفاده با اب و صابون بشویید و سر موچین را بعد از هر مصرف با الکی و یا هر ماده ضدعفونی کننده دیگر ضدعفونی کنید. در صورت کثیف بودن موچین ممکن است باکتری به صورت منتقل شود و باعث ایجاد جوش و بیماری های پوستی دیگر شود.

اپیلاسیون بدن به‌ وسیله نخ

یکی از روش های قدیمی و سنتی که برای از بین بردن مو های زائد استفاده می شود بند انداختن است که در مقایسه با روش هایی مانند اپیلاسیون با موم و تیغ سریع نیست و زمان زیادی نیاز دارد تا مو های زائد سطح وسیعی از بدن را از بین ببرد همچنین برای همه قسمت های بدن مناسب نمی باشد. نخ یا همان بند ارتباط مستقیم با پوست دارد  به همین دلیل باید کاملاً بهداشتی باشد تا آسیبی به پوست وارد نشود. به این منظور نخ را به مدت ۲۰ دقیقه در محلول رقیق شده دتول (محلول ضدعفونی کننده زخم‌ها) قرار دهید تا کاملاً ضدعفونی شود.

اپیلاسیون بدن با لیزر

می توان گفت یک راه دائمی برای از بین بردن مو های زائد بدن استفاده از لیزر می باشد که تأثیر ان طولانی است و دوره درمانی حدوداً طولانی دارد که درد زیادی ندارد. این روش برای قسمت هایی از بدن بانوان از جمله زیر بغل، خط بیکینی و پاها  و در آقایان  برای مو های زائد ریش، سینه و نواحی کمر مناسب می باشد . لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن ، فولیکول های مو را مورد هدف قرار می دهد . چرخه ی مو سه مرحله دارد: رشد، انتقال و استراحت.

در این روش برای از بین بردن موهای زائد پالس‌های لیزر به موهای در مرحله‌ی رشد به منظور از بین بردن فولیکول های مو تابانیده می شود . برای لیزر درمانی معمولاً به ۴ تا ۸ هفته جلسه ی درمانی نیاز است . بر حسب ناحیه ی تحت درمان این مدت متغیر است . در طی هر جلسه ی درمانی حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد از موهای زائد از بین می رود ، این جلسات تا زمان از بین بردن کامل موهای زائد بدن ادامه می یابد . برای از بین بردن موهای زائد زیر بغل و پاها به مدت ۶ تا ۸ هفته زمان نیاز است .

در حالت کلی برای کسب نتیجه ی مطلوب و دلخواه برای از بین بردن موهای زائد به مدت یک سال زمان نیاز است . برای از بین بردن موهای زائد صورت با لیزر درمانی به مدت زمان بیشتری نیاز است ، چرا که بدن با تولید دائمی هورمون ها ، چرخه ی جدیدی از رشد را در پی می گیرد ، و این کار درمان را مشکل تر می کند . بر حسب ناحیه ی مورد نظر لیزر در مدت زمان ۵ تا ۲۰ دقیقه قابل انجام است. از جمله مناطق حساس برای لیزر بالای لب، ناحیه‌ی بیکینی و سینه می باشد . برخی افراد بر این باورند که لیزر درمانی در مقایسه با اپیلاسیون موم روش راحت تری است .

اپیلاسیون بدن توسط الکترولیز

از دیگر روش های از بین بردن مو های زائد بدن به صورت دائمی اپیلاسیون بدن توسط الکترولیز است  که برای افرادی که پر مو هستند مناسب می باشد و یک روش بسیار حساس است که باید توسط متخصص انجام شود و به دقت زیادی نیاز دارد در غیر این صورت آسیب های جبران ناپذیری از جمله سوختگی در پی خواهد داشت. در این روش سوزن نوک تیزی وارد ساقه ی تک تک موها می شود ، و سپس با تولید انرژی الکتریکی و تولید حرارت ، با سوزاندن فولیکول مو منجر به از بین رفتن موهای زائد می شود. ولی این روش در مقایسه با روش های دیگر زمان بر است و به صورت کند انجام می شود.

از بین بردن مو های زائد به روش الکترولیز روش ایده الی نمی باشد زیرا بسیار پرهزینه، زمان بر و کسل کننده است و مو ها به صورت تک تک از بین می روند. برای مثال برای ازبین بردن مو های زائد قسمت پشت لب و چانه چند ماه نیاز است و اگر یک فرد پر مو قصد انجام الکترولیز را دارد باید حداقل به مدت دو ، سه یا چند سال به درمان هفتگی و یا دو هفته یک بار تحت درمان قرار گیرد که می توان گفت تقریباً امکان پذیر نمی باشد.

همان طور که گفته شد روش الکترولیز در مقایسه با روش های دیگر زمان بر است زیرا مو ها به صورت جداگانه از بین می روند. این روش روشی است که به دقت زیادی نیاز دارد به همین دلیل باید توسط افرادی ماهر و متخصص انجام شود تا افراد به نتیجه مطلوب برسند زیرا اگر توسط فرد غیر متخصص انجام شود عوارضی مانند فرورفتگی ‌ها و جوش‌ های بد شکل روی صورت و بدن در پی خواهد داشت.

باید به این نکته هم توجه کنید که این روش بهترین روش برای انتقال انواع بیماری های ویروسی مانند HIV(ایدز)، تب خال و زگیل می باشد که برای جلوگیری از ایجاد این بیماری ها باید از سوزن های یک بار مصرف استفاده شود تا اگر فردی دچار بیماری است به افراد دیگر انتقال پیدا نکنند.

اپیلاسیون بدن با کرم‌ های موبر

اگر به دنبال یک روش آسان و سریع برای از بین بردن موهای زائد خود هستید کرم های مو بر بهترین گزینه برای شما هستند. زمانی که شما زمان کافی برای موم یا روش های دیگر ندارید می توانید از کرم های مو بر استفاده کنید. مواد موجود در این کرم ها موبر کراتین مو را مورد آسیب قرار داده و آن را متلاشی کرده و باعث از بین رفتن آن می شود ولی در عین حال به ریشه ی مو آسیبی نمی زند. این روش در مقایسه با روش های دیگر سریع و اسان و در مقایسه با تیغ کند تر است. اگر این روش را برای از بین بردن مو های زائد خود انتخاب کرده اید باید هر هفته از آن استفاده کنید.

این کرم های مو بر ممکن است برای برخی پوست ها حساسیت زا باشد به همین دلیل قبل از استفاده بهتر است در سطح کتری از پوست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید برای پوست شما مناسب است. نحوه استفاده این کرم ها این‌گونه است که قبل از حمام کرم را روی پوست خود بمالید و طبق دستور چند دقیقه روی پوست خود نگه دارید سپس ان را از روی پوست خود بشویید. برای جلوگیری از التهاب پوست خود بهتر است بعد از شست و شو روی پوست خود آب لیمو بزنید.

نکات قابل توجه در رابطه با اپیلاسیون

بانوان می توانند هر زمان اپیلاسیون انجام دهند و ممنوعیتی وجود ندارد می توانید در دوران قبل و بعد از قاعدگی نیز این کار را انجام دهید اما  زمان مناسب اپیلاسیون برای بانوان دوهفته اول پس از پریود (دو هفته اول پس از قاعدگی) است که در این مدت حساسیت بسیار کم است.

اگر می‌خواهید از اپیلاسیون نتیجه مطلوبی بگیرید بهتر است قبل از انجام اپیلاسیون به هر روشی از نمک و شکر استفاده کنید به این صورت که مقداری از نمک یا شکر را روی پوست ریخته و با حرکت دایره‌ای ، مخالف جهت رشد مو بسابید. مخلوط نمک و شکر برای پوست های حساس بسیار مناسب می باشد و باعث لایه برداری پوست می شود.

توجه کنید که اپیلاسیون باید در جهت رشد مو ها باشد و اگر از موم برای این کار استفاده کنید بهتر است اندازه مو ها ۴ تا ۶ میلی متر باشد تا به راحتی از ریشه کنده شوند. بعد از اپیلاسیون می توانید پوست خود را بشویید و از لوسیون ها و نرم کننده های مختلف استفاده کنید.

بهتر است بدانید تیغ یا اپیلاتور های برای به مرور زمان پوست را سفت می کنند و باعث ضخیم شدن موهای زائد می شود که امری بسیار ناخوشایند است به همین دلیل برای از بین بردن مو های زائید بهتر است از موم استفاده کنید تا آسیبی به پوست شما وارد نشود.

بعد از ۴۵ سالگی مقدار و میزان ترشح برخی از هورمون ها تغییر پیدا می کند به همین دلیل از ۴۵ سالگی به بعد استفاده از موم توصیه نمی شود زیرا ممکن است به پوست آسیب وارد کند زیرا پوست در این  سن خشک می شود و موم باعث زخمی شدن پوست خشک می شود و بهتر گزینه می تواند کرم مو بر برای از بین بردن مو های زائد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا