پوست و مو

اولتراپی , هایفو اولترا – hifu ultherapy

در واقع اولتراپی با استفاده از امواج فراصوت بشدت متمرکز هایفو( HIFU ) جهت لیفتینگ ، یکنواخت سازی و سفت کردن پوست شل شده استفاده می نماید. این روش یک روش غیر جراحی و غیر تهاجمی می باشد که به وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا جهت لیفت ابرو ؛ گردن ، گونه و ناحیه دکولته مورد تایید قرار گرفته است. در حقیقت این تکنیک همان روش هایفو است که که در حال حاضر به شکل های مختلفی ارائه می گردد.

نحوه عملکرد هایفو یا اولتراپی

اولتراپی برعکس دیگر درمان های لیفتینگ پوست مانند لیفت نخی ، پرکننده ها و بوتاکس ، شامل تزریقات نمی باشد. این روش درمانی سطح پوست را دور می زند ، تا مقادیر مناسبی از انرژی فراصوت با دمای مناسب به عمق مورد نظر اعمال شود. در واقع این سیستم بسته های کوچکی از انرژی را به پوست اعمال می کند.

هر دفعه یک بسته انرژی حرارتی معادل 60-70 درجه سیلسیوس به بافت پوست اعمال می گردد .این حرارت دارای دو اثر می باشد که عبارت انداز:

  • انقباض سریع بافت در عمقی مشابه با لیفتینگ صورت از طریق جراحی.
  • تحریک نمودن رشد کلاژن های جدید ، از لحاظ علمی به اثبات رسیده است ، هنگامی که به پوست حرارت 60-70 درجه سیلسیوس اعمال می گردد رشد کلاژن اتفاق می افتد.

انرژی امواج فراصوت اولتراپی از راه انقباض بافتی و تولید کلاژن های جدید پروسه بازسازی پوست را فعال می نماید. در طی چند ماه آینده ، سفت سازی تدریجی اتفاق می افت که به صورت طبیعی سبب لیفت صورت و سفت سازی پوست می گردد.

از دیگر خصوصیات نادر اولتراپی این می باشد که در این شیوه از تصویربرداری فراصوت استفاده می گردد که اجازه می دهد لایه های بافتی تحت حرارت دهدی رویت گردند.

این روش درمانی تنها روشی می باد که از تصویربرداری real-time در طی درمان استفاده می نماید. و این مسئله موجب می شود که ما همیشه دقیقا بدانیم که کدام قسمت پوست حرارت را دریافت می نماید تا اطمینان حاصل کنیم که این انرژی به قسمتی اعمال می شود که دارای بیشترین فایده می باشد.

فرآیند درمان با هایفو  اولترا

در این فرآیند درمانی نخست صورت متقاضی را تمیز می کنند و یک کرم بیحسی را به مدت 20 دقیقه روی صورت استفاده می نمایند تا درد در طی این کار به حداقل برسد. برخی مواقع هم داروی ضد درد تجویز می شود تا میزان درد حداقل گردد.

قبل از انجام درمان ، قسمت های مد نظر را در پوست علامت گذاری می کنند ، ایم مسئله تضمین می کند که فرد تعداد درستی از خطوط درمانی را در محل های درست دریافت می نماید.

در طول درمان ، ژل فراصوت جهت تسهیل تماس با پوست استفاده می گردد. دستگاه اولتراپی به آرامی به وسیله فرد درمانگر روی پوست قرار داده می شود. و درمان با تحویل انرژی متمرکز فراصوت به لایه های گوناگون پوست آغاز می گردد. در طی دوره 45-60 دقیقه ای درمان ، از مبدل های گوناگونی جهت هدف گیری لایه های گوناگون پوست استفاده می گردد.

با توجه به ناحیه صورت به ترتیب مبدل های 1.5 ، 3و 4.5 میلیمتری جهت تحویل انرژی به لایه های درم ، عوق پوست و SMAS ( سیستم اپونورتیک عضلانی سطحی ) مورد استفاده قرار می گیرد. فرد می تواند به صورت عمیق تحویل حرارت را احساس نماید که غالبا ً قابل تحمل می باشد . تعدادی از متقاضیان این روش درمانی تصمیم می گیرند که در طی این روش بیحسی دریافت کگنند که قابل انجام است.

با استفاده از پروتکل های جدیدتر و کم دردتر ، اغلب استفاده از مسکن ضروری نمی باشد. با این وجود ، استفاده از مسکن به درمانگر این اجازه را می دهد که سطح انرژی بالاتری را استفاده نموده و خطوط درمانی بیشتری به بیمار ارائه دهد. چون در این حالت می توان به نتایج بهتری دست پیدا کرد.

نتایج مورد انتظار از هایفو

به ارائه درمان ، بلافاصله فرآیند بازسازی آغاز می گردد . لذا در برخی موارد اثر لیفتینگ بلافاصله بعد از آن مشاهده می شود. ولی با این وج.د مشاهده اثرات کامل درمان تقریبا 3تا 6 ماه زمان می برد چون تحریک تولید طبیعی کلاژن در بدن زمان بر می باشد.

بیماران اثر لیفتینگ و بهبود قوان پوست همراه با بهبود کانتورهای فیشیال را گزارش می نمایند که از شش بعد از درمان قابل مشاهده می باشند. در ناحیه فک و غبغب اولترا بع خوبی عمل می نماید. ابرو به سمت بالا متمایل می گردد و این موجب می شود که چشم ها بزرگتر و جوان تر دیده شوند.

حالت ارتجاعی پوست افزایش پیدا می کند ، بافت پوست نرم تر به نظر می آید و رنگ پوست یک نواخت تر دیده می شود این نتایج از یک سال تا یک ونیم سال دوام دارند و غالب بیماران سالانه یک بار این درمان را انجام می دهند.

به چه علت هایفو نیاز به سه عمق درمانی مختلف دارد؟

این روش درمانی نیازمند استفاده از 3 مبدل گوناگون جهت هدف گری لایه های مختلف پوست می باشد. با استفاده از سه نوه مبدل مختلف به شکل متناوب ، اولتراپی انرژی HIFU را به سه عمق مختلف پوست اعمال می کند. این مسئله تنوع عملکردی زیادی را به وجود می آورد درمانگر می تواند درمان را به نحوی طراحی کند که مناسب کلیه بیماران باشد.

اولتراپی با اثرگذاری روی عمق های مختلف پوست می تواند لایه های سطحی و عمقی پوست را درمان نماید. قبلا ایت مسئله تنها از راف لیفت صورت توسط جراحی ممکن بود.

از مبدل 1.5 میلیمتری جهت درمان لایه درم و برطرف کردن خطوط ریز استفاده می گردد. مبدل 3 میلیمتری لایه چربی و بافت همبند را مورد هدف قرار می دهد. و مبدل 4.5 میلیمتری هم لایه SMAS را مورد هدف قرار می دهد – این مبدل روی عضلات صورت اثرگذار می باشد . این عمقی می باشد که جراحان پلاستیکی در زمان انجام جراحی لیفت صورت به آن دست رسی دارند.

فرق هایفوتراپی یا اولترتراپی با لیزر

نسبت به لیزر ، اولتراپی امکان دسترسی به نواحی عمیق تری از پوست را فراهم می سازد . مابین درمان های غیر تهاجمی پوست ، اواتراپی امکان دسترسی به پایین ترین عمق ( تا 4.5 میلیمتر) را فراهم می نماید.

همین طور ،اولتراپی در مقایسه با دیگر روش های سفت سازی پوست مانند ترماژ ( که در آن از امواج رادیویی استفاده می شود ) امکان دسترسی به اعماق پایین تری را فراهم می سازد. برعکس لیزرهای ایجاد کننده پوشش مانند لیزر پوشش دهی کربن دی اکسید ، این روش سطح پوست را نمی شکافد ولذا قرمزی و نیاز به دوره بهبودی وجود ندارد. در ضمن ریسک کمتری جهت عوارض وابسته به رنگدانه وجود دارد.

افراد مناسب برای هایفو

درست است که هایفو یک جایگزین جهت لیفت صورت از طریق جراحی نمی باشد ، اما گزینه مناسبی برای افرادی می باشد که نمی خواهند عمل جراحی انجام دهند و یا اینکه تمایل ندارند که از شیوه های تزریقی جهت لیفت صورت استفاده نمایند.

روش هایفو می تواند برای آقایان و خانم هایی که سستی خفیف تا متوسط پوست دارند ، مفید باشد.

هنگامی که در اوایل بروز نشانه های پیری از اولتراپی استفاده می گردد یک درمان ضد پیری فوق العاده می باشد.

استفاده از این روش سبب می شود که پروسه پیری پوست و آویزان شدن آن کند گردد و به این صورت لیفت پوست و خطوط جوانی تا مدت زمان طولانی حفظ می گردد.

چند نمونه از نواحی که استفاده از اولتراپی برای آن ها مفید می باشد

غبغب ، ابرو ، شلی پوست در گردن ، خطوط و چروک در قفسه سینه ، مخصوصل استفاده از اولتراپی در غبغب و قمست پایین صورت و فک بسیار سودمند می باشد.
زمانی که بیمار نزد پزشک مراجعه می کند ، پزشک پوست او را ارزیابی می کند وبه او می گوید که چه نواحی از بدن وی برای اولتراپی مناسب می باشد.

اولتراپی

اولتراپی دارای چه عوارضی می باشد؟

هایفو یا اولتراپی یک روش ایمن می باشد و دارای عوارض جانبی خفیف ئ موقتی می باشد.

بعد از درمان برای چند ساعت امکان دارد پوست سرخ دیده شود . همین طور امکان دارد فرد ، ورم یا درد خفیف در اطراف نواحی استخوانی صورت داشته باشد ،ولی این عوارض طی چند روز آینده از بین خواهند رفت.در صورتی که از سطوح انرژی بالاتری استفاده گردد ، امکان دارد مدت زمان دوام ورم مقداری طولانی تر گردد.

امکان دارد ما به ندرت شاهد سوختگی پوست باشیم ولی در صورتی که پزشک معالج اقدامات احتیاطی را رعایت می نماید این مسئله اتفاق نخواهد افتاد.

معمولا بیماران به دلیل مطالعه مطالب اینترنتی که در خصوص عوارض شدید بعد از اولتراپی مانند آتروفی چربی و عوارض عجیب مانند تغییر در خصوصیات های صورت نگران می گردند . بنابر گفته یک پزشک در این مورد وی می گوید که در طی یک دهه صد ها بار روش اولتراپی را انجام داده ام و تاکنون با این عارضه ترسناک روبه رو نشده ام . بدترین عارضه ای که در این مورد مشاهده کرده ام ، عدم ثبات موقتی صورت و ورم صورت بوده است.

عللی که برای این تجارب منفی به نظر می آیند عبارت می باشند از:

کلیه این گزارشات از ایالات متحده آمریکا می باشند که اغلب در آن ها روش اولتراپی به وسیله پرستاران انجام می گیرد نه پزشکان. از آنجایی که پرستاران به اندازه پزشکان تحت آموزش قرار نمیگیرند و آگاهی لازم را از آناتومی صورت ندارند تا در صورت بروز خطر از آن خودداری کنند.

افراد سفید پوست دارای پوست نازک تری می باشند و پوست آن ها حاوی چربی کمتری جهت آغاز درمان است. بعد از اینکه بخشی از چربی سوزانده شد ( مخصوصا در اطراف چشم ) امکان دارد چشم ها توخالی به نظر آیند . به همین خاطر هم می باشد که انتخاب بیماران برای این کار دارای اهمیت زیادی می باشد.و امکان دارد اولتراپی برای هر فردی مناسب نباشد.

جدی ترین گزارش داده شده در این مورد مربوط به زوال پیوسته صورت در فردی مبتلا به بیماری خود ایمنی ( احتمالا بیماری پینه خوردگی پوست ) بود که به احتمال زیاد نباید با این روش درمان می شد.

افراد مبتلا به پینه خوردگی پوست افزایش تولید کلاژن در صورت دارند که سبب سفتی پوست می گردد. روش اولترا فقط باعث بدتر شدن وضع این بیماران می گردد. در ضمن تنها نباید روی صورت تمرکز کرد چون در این زمینه شواهدی از اختلالات بد شکلی بدن هم موجود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا