سلامت

انتخاب رژیم گیاهخواری برای کاهش وزن

انتخاب رژیم گیاهخواری برای کاهش وزن باتوجه به تاثیر گیاهخواری بر لاغری

گیاهخواری نوعی رژیم غذایی خاص است که در چند سال اخیر میان افراد باب شده و اکثر افراد بنابه دلایل مختلف از قبیل حفظ تعادل وزن، حفظ محیط زیست، محافظت از حیوانات و جلوگیری از کشته شدن بی­ دلیل آن­ها این رژیم را برمی­گزینند. تاثیر گیاهخواری بر لاغری نیز در انتخاب این رژیم غذایی توسط افراد مختلف بی تاثیر نیست زیرا هر فرد پیش از گزینش یک سبک زندگی به تاثیر آن در سلامت بدن خود می­اندیشد، از طرفی لاغری و تعادل وزن نیز از عوامل سلامت بدن محسوب می­شود پس شاید بتوان گفت نیمی از گیاهخواران دنیا به خصوص بانوان در وهله اول برای لاغر شدن و کاهش وزن خود گیاهخوار شده ­اند.

تاثیر گیاهخواری بر لاغری

دسته بندی رژیم­های گیاهخواری

برخلاف تصور عموم مردم گیاهخواران به گروه­های مختلف تقسیم می­شوند که این گروه­ها عبارتند از؛

  • لاکتو گیاهخواری Lacto vegetarians: لاکتو گیاهخواری نوعی رژیم غذایی است که فرد در آن تنها از محصولات گیاهی و لبنی تغذیه می­کند.
  • اوو گیاهخواری Ovo Vegetarian: در این رژیم گیاهخواری محصولات گیاهی و تخم مرغ تغذیه افراد را تشکیل می­دهند.
  • لاکتو اوو گیاهخواری Lacto-Ovo Vegetarian: در این رژیم که رایج­ترین رژیم گیاهخواری می­باشد افراد تنها از گوشت قرمز، گوشت سفید و ماهی تغذیه نمی­کنند و سایر مواد غذایی مانند تخم مرغ و لبنیات را می­خورند.
  • وگان Vegan: وگان از دشوارترین رژیم­های گیاهخواری است زیرا در آن افراد هیچیک از محصولات لبنی، تخم مرغ، گوشت قرمز و سفید، ماهی، عسل یا موم زنبور عسل، ژلاتین و … را نمی­خورند.
  • Pescetarian: در رژیم Pescetarian که به رژیم نیمه گیاهخواری نیز شناخته می­شود افراد تنها گوشت سفید و قرمز مصرف نمی­کنند.
  • Pollotarian: این رژیم نیز از انواع رژیم­های نیمه گیاهخواری است که در آن افراد فقط گوشت قرمز نمی­خورند یعنی گوشت سفید، غذاهای دریایی و … را مصرف می­کنند.
  • Flexitarian: در این رژیم مصرف گوشت و فرآورده­های گوشتی گاهی مجاز و گاهی ممنوع است یعنی افراد پایبند به این رژیم غذایی می­توانند گاها از محصولات گوشتی نیز تغذیه کنند.
  • خام گیاهخواری Raw Vegan Diet: در رژیم خام گیاهخواری مواد گیاهی بیش از 46 درجه سانتی گراد حرارت داده نمی­شوند.

اکنون می­توان گفت تاثیر گیاهخواری بر لاغری به اینکه فرد کدام یک از این رژیم­ها را بر می­گزیند بستگی دارد.

تاثیر گیاهخواری بر لاغری به چه نحو است؟

طبق تحقیقات انجام گرفته توسط محققین جهانی ثابت شده که تاثیر گیاهخواری بر لاغری بیش از تاثیر سایر رژیم­های لاغری است که توسط پزشکان و یا افراد متخصص در این زمینه تجویز می­شود. در میان رژیم­های پاک گیاهخواری، نیمه گیاهخواری و Pescetarian نیز بیشترین تاثیر در پاک گیاهخواران مشاهده شده است به طوریکه این افراد در طول 4 ماه چیزی حدود 7% از وزن خود را از دست داده ­اند.

تاثیر گیاهخواری بر لاغری

تاثیر گیاهخواری بر لاغری چه دلیل علمی دارد؟

دو دلیل علمی که موجب افزایش تاثیر گیاهخواری بر لاغری می­شود عبارتند از:
  1. فیبر بالا

فیبر نوعی ماده است که حس سیری به فرد القا می­کند، مواد غذایی که گیاهخواران مصرف می­کنند معمولا سرشار از فیبر هستند به همین دلیل فرد با خوردن آن­ها برای مدتی طولانی احساس گرسنگی نمی­کند و به این ترتیب نسبت به سایر افراد غذای کمتری می­خورد.

  1. کالری کم

کم کالری بودن مواد غذایی گیاهی بر کسی پوشیده نیست یعنی هر فردی این را می­داند که مواد غذایی و محصولات گیاهی نسبت به سایر محصولات غذایی کالری بسیار کمتری دارند بر این اساس کالری دریافتی گیاهخواران نهایتا نیمی از کالری همه چیز خواران می­باشد که این مسئله در لاغری و کاهش وزن قطعا تاثیر خواهد داشت.

مزایای دیگر گیاهخواری

تاثیر گیاهخواری بر لاغری تنها یکی از مزایای گیاهخواری است اما این رژیم غذایی مزایای دیگری مانند کاهش کلسترول و قند خون، کاهش حملات و بیماری­های قلبی، کاهش درد مفصل، افزایش ویتامین بدن نیز دارد که تمام این موارد در نهایت موجب افزایش سلامت جسم خواهند شد.

البته توصیه ما به افرادی که قصد شروع رژیم گیاهخواری دارند این است که حتما تحت نظر متخصص این رژیم غذایی را آغاز کنند تا در طولانی مدت دچار کمبود ویتامین و پروتئین و بیماری­های ناشی از کمبود آن­ها نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا