گردشگری

اماکن تاریخی استانبول

امکان تاریخی استانبول که نباید بازدید از آن ها را از دست بدهید

اماکن تاریخی استانبول : استانبول یکی از شهر های بزرگ کشور ترکیه می باشد که مملو از جاذبه های گردشگری طبیعی و مکان های تاریخی است به همین دلیل همه ساله گردشگران زیادی از تمام نقاط دنیا به این شهر سفر می کنند. با توجه به این که شهر استانبول یک شهر تاریخی می باشد مکان های دیدنی و تاریخی زیادی را در خود جای داده است که گویای تاریخ گذشتگان می باشند. با مجله گردشگری آبی همراه باشید تا با برخی از مکان های تاریخی این شهر که نباید با تور استانبول خود بازدید از آن ها را از دست دهید، آشنا شوید.

کتیبه سه زبانه خشایارشا

این سنگ نوشته متعلق به دوره هخامنشیان می باشد که کشور ترکیه قرار دارد و محل دقیق آن توسط یک زوج ایرانی کشف شده است. کتیبه سه زبانه خشایارشا توسط داریوش ساخته شده است که توسط پسر او یعنی خشایارشا به طور کامل کار آن پایان یافت. متن این کتیبه در سه ستون و ۲۷ سطر نوشته شده است که کتیبه بر روی ارتفاع 20 متری زمین ساخته شده است.

متن این کتیبه به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و اکدی یا بابلی نوشته شده است که به متن آن در قسمت پایین اشاره می کنیم.

اهورامزدا خدایی است بزرگ
خدای خدایان که زمین را آفرید
آسمان را پدید آورد
انسان را خلق کرد
شادی را برای انسان ها قرار داد
کسی که خشایارشا را شاه کرد
شاهی برای تمامیان
حاکمی برای همه
من خشایارشا
فرمانروای بزرگ
شاه شاهان
شاه تمام مردم با هر نژادی
شاه این زمین بزرگ و پهناور
پسر داریوش شاه هخامنشی
گوید خشایارشا: پدرم، داریوش شاه، با عظمت و لطف اهورامزدا سازه های بسیار بنا کرد و به فرمان او (اهورا مزدا) این کتیبه را ساخت؛ اما از آن جا که کار او نیمه تمام ماند، فرمان تکمیل کتیبه را صادر کردم
امید است که اهورامزدا و دیگر خدایان
مرا، پادشاهیم را و تمام آن چه را که ساخته ام، حفظ کنند.
در تور استانبول بازدید از مساجد استانبول را از دست ندهید.

کاروانسرای والده خان استانبول

کاروانسرای والده خان یکی از جاذبه های تاریخی شهر توریستی استانبول می باشد که از محبوبیت بالایی در بین گردشگران خارجی و داخلی دارد. این کاروان سرا از کاروان سرا های معروف استانبول است که متعلق به قرن 17 ام میلادی می باشد. کاروانسرای والده خان به دستور همسر سلطان احمد اول ساخته شده است و به عنوان انبار برای کالاهایی که کشتی‌های تجاری می آوردند مورد استفاده قرار می گرفت. اکنون این کاروان سرا به یک مکان تاریخی تبدیل شده است که گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

حمام سلطان مهری ماه استانبول

حمام سلطان مهری ماه در اواسط دهه 1500 میلادی احداث شده است که هدیه سلطان سلیمان به دخترش مهری ماه می باشد. در شهر استانبول دو حمام به همین نام وجود دارد که یکی در ادیرنکاپی قرار دارد و دیگری در اسکودار می باشد. هر دو به وسیله سینان که از معمارهای معروف دوران عثمانی بود بنا شده است.

حمام که در ادیرنکاپی واقع شده است یک حمام طبقه ای می باشد. حکایتی که نقل شده درباره این حمام ماجرای عشق میان سینان و دختر سلطان سلیمان است که از همین جهت سینان این حمام را بدون اجازه سلطنتی ساخته است. در بین حمام سلطان مهری ماه نیز یک گنبد عظیم وجود دارد که در آن اتاق های لوکس شخصی قرار دارد و همچنین سنگ های گرمی در مرکز آن موجود است که علاقه مندان می توانند روی آن ها دراز بکشند و گرم شوند.

خدمات بروزی مانند یک استخر بزرگ و وان حمام داغ نیز به این حمام اضافه شده است که تاریخ دانان خیلی از آن انتقاد کرده اند و به نظرشان اضافه شدن این امکانات مدرن، حمام را از حالت تاریخی خود دور کرده است.

قلعه یدیکوله استانبول

قلعه یدیکوله استانبول یکی از بناهای تاریخی این شهر می باشد که متعلق به سال 1458 میلادی می باشد. از این قلعه در گذشته به عنوان زندان استفاده می کردند به همین دلیل راه بسیار سختی دارد. در کشور ترکیه این قلعه را به نام قلعه هفت برج نیز می شناسند. طاق بزرگ این قلعه با نام پورتا آئورا، به معنای دروازه‌ی طلایی شهرت دارد به دلیل اینکه درهای این دروازه طلاکاری شده بودند. این قلعه در محله فاتح قرار دارد و گردشگران زیادی مخصوصا کسانی که به تاریخ علاقه زیادی دارند به این محله برای بازدید از قلعه یدیکوله می آیند.

آب‌انبار باسیلیکا استانبول

همان طور که میدانید در جای جای شهر استانبول بنا های تاریخی و مکان های تاریخی که گویای تاریخ عصر خویش هستند به چشم می خورد. این شهر بهترین مقصد برای کسانی می باشد که علاقه مند به تاریخ گذشتگان هستند شما با تور استانبول می توانید از این بناهای تاریخی جذاب دیدن کنید و از سفر خود لذت ببرید.

اماکن تاریخی استانبول

آب‌انبار باسیلیکا یکی از تاریخی ترین بناهای شهر استانبول می باشد که به دستور فرمان ژوستینیانوس اول تأسیس شده است. این آب انبار زیر زمینی خیلی بزرگ که امروزه از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری استانبول می باشد دارای ستون های مرمری زیاد در زیر زمین می باشد، آب انبار باسیلیکا در طول 140 متر و عرض 70 متر ساخته شده است و از 336 ستون بزرگ برخوردار می باشد که ارتفاع هرکدام از آنها به 9 متر می رسد که در فاصله 4.8 متری از یکدیگر قرار دارند و 12 ردیف آن در آب انبار باسیلیکا می باشند که در به طور کل 28 ستون است.

مردمان کشور ترکیه این آب انبار را به نام یره باتان سیسترن نی می شناسند. آب‌انبار باسیلیکا درجنوب غربی مسجد ایاصوفیه واقع شده است که گردشگران می توانند با یک تیر دو نشان بزنند یعنی می توانند هم زمان هم از مسجد تاریخی و زیبای ایاصوفیه دیدن کنند و هم به تماشای آب انبار باسیلیکا بپردازند.

کاخ بیلربیی استانبول

کاخ بیلربیی یکی از چندین کاخ های تاریخی و زیبای شهر استانبول می باشد که در قسمت آسیایی شهر استانبول قرار دارد. این کاخ در زمان حکومت عثمانی ساخته شده است که بسیار با شکوه و زیبا می باشد. داشتن چشم انداز تماشایی رو به بسفر، استفاده از سنگ های مرمر، لوستر های بسیار زیبا و اشیای ارزشمند و گران بهای قدیمی باعث شده است گردشگران زیادی از تمام نقاط دنیا برای بازدید از این کاخ مجلل به شهر استانبول سفر کنند. شما هم اگر به تماشای تاریخ گذشتگان علاقه دارید بهتر از با تور ترکیه استانبول از این مکان های تاریخی و زیبا بازدید کنید و یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا