موفقیت

افسردگی قاتل است!

افسردگی، مهلک ترین پاندمی روانی قرن 21

همواره متخصصان و کارشناسان امر این هشدار می دهند که بیماری افسردگی مهم ترین پاندمی روانی قرن 21 می باشد. آمارها نشان می دهد که شاید تا ده سال آینده مهم ترین علت مرگ و میر در جهان همین بیماری باشد. شاید همین حالا نیز بیماری افسردگی جان افرادی را بگیرد که آمار آن ها از قربانیان کرونا هم بیشتر باشد. این بیماری هرگز سن و سال، موقعیت اجتماعی، موقعیت مالی و هیچ فاکتور دیگر را نمی شناسد. مثل حوادث غیر مترقبه برای هر کسی پیش می آید. حتی برای افرادی که از نظر شما بسیار موفق هستند و از جایگاه اجتماعی، شهرت و ثروت خوبی برخوردارند. اما یک نکته ی مثبت در اینجا وجود دارد. افسردگی قابل پیشگیری است. از آن جا که همه ی آحاد جامعه هدف این بیماری محسوب می شوند آگاهی از روش های پیشگیری از آن بر همه لازم است. به این ترتیب می توانید موفق باشید و موفق بمانید.

مجله ی موفقیت و سلامت آبی قصد دارد تا شما را در برابر این بیماری مهلک و کشنده واکسینه کند.

اولین واکسن: محیط کاری سالم و خوب

بین استرس و فرسودگی کاری با افسردگی رابطه ی تنگاتنگی وجود دارد. احساس نارضایتی شغلی، بی ارزشی در محیط کار، سو استفاده در محیط کاری، احساس برده بودن یا بدون چالش بودن محیط کاری همه از زنگ خطرهای احتمالی برای این بیماری است. پس سریعا محیط کاری و یا شغل خود را تغییر دهید و خود را واکسینه کنید.

دومین واکسن: مدرسه و محیط آموزشی

همان طور که گفتیم همه، حتی کودکان و نوجوانان نیز در معرض خطر این بیماری هستند. پس بر والدین گرامی واجب است تا مدرسه ای مناسب و محیط خوبی برای آموزش فرزند خود انتخاب کنند. چرا که فرزندان دلبند آن ها بخش زیادی از زمان خود را در این مکان می گذرانند. مدارسی که روی مسائل درسی متمرکز هستند و به پرورش روحی و اجتماعی بچه ها هیچ اهمیتی نمی دهند هرگز دانشمند تحویل جامعه نمی دهند. آن ها تنها مرده های متحرک را به بستر جامعه روانه می کنند. هرگز با هدف تبدیل کودکان و نوجوانان خود به رتبه ی یک کنکور آن ها را در مدارسی با هزینه های گزاف ثبت نام نکنید. رتبه ی یک کنکور بودن خوب است اما لزوما موفقیت تلقی نمی شود و تنها راه موفقیت نیست.

مدارس و کلاس هایی مناسب هستند که بچه های شما را برای زندگی آینده و سازگاری با جامعه تربیت کنند. سواد واقعی در قرن 21 شامل انسان بودن و انسان ماندن می باشد. انسانی که قدرت سازگاری با دنیای پیچیده ی امروزی را داشته باشد.

سومین واکسن: رفاقت با رفقای خوب

حمایت اجتماعی یکی از محافظین قدرتمند شما در برابر حمله ی افسردگی می باشد. حمایت اجتماعی نیز هرگز بدون هزینه و سرمایه گذاری امکان پذیر نیست. شما باید برای دوستان خود از انرژی، ثروت، عشق و حمایت خود هزینه کنید تا آن ها هم در مقابل همین کار را زمانی که شما به آن نیاز دارید برایتان انجام دهند. پس تا می توانید برای اطرافیان خود وقت گذاشته و به آن ها کمک کنید و به سرمایه گذاری عاطفی بپردازید.

چهارمین واکسن: مراقبت جسمانی و فیزیکی از بدن

واقعیت این است که تغذیه ی سالم، ترک سیگار و مواد مخدر، فعالیت های بدنی منظم و یا حتی پیاده روی، عدم مصرف الکل و در نهایت خواب منظم از عواملی هستند که به طور مستقیم جلوی افسردگی قد علم می کنند. شاید این ها نکات پیش پا افتاده و ساده ای به نظر آیند اما رعایت همین نکات تاثیر زیادی در خلق و خوی شما دارند.

باید توجه کنید که شرایط بد اقتصادی به نسبت خیلی زیادی کیفیت زندگی افراد را پایین آورده است. از طرفی استرس اوضاع و شرایط مالی و کم آوردن در هزینه های زندگی باعث بیماری های روحی می شود و از طرف دیگر به دلیل نداشتن حس و حال خوب آن ها را از انجام فعالیت های مطلوب محروم می کند. شاید کسانی که مجبورند برای تامین هزینه های زندگی ساعات زیادی در شبانه روز را به کار اختصاص دهند دیگر زمانی برای ورزش و خواب منظم و با کیفیت نداشته باشند. در ادامه نیز برای فرار از این شرایط خود را در دام مواد مخدر و مصرف الکل بیندازند. اما باید به این نکته دقت کنیم که در شرایط فعلی این خود ما هستیم که باید به فکر خودمان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا