موفقیت

اعتماد، رکن مهم موفقیت در کار

اعتماد و موفقیت در کار

مجله ی موفقیت و سلامت آبی از شما دعوت می کند تا برای درک رابطه ی اعتماد با موفقیت در کار، دنیا را از دریچه ی چشم یک انسان بی اعتماد نگاه کنید. خب به نظر شما چه چیزی خواهید دید؟

دنیا از نظر این افراد یک میدان جنگ است. تصور می کنند اگر دیگران ببرند، آن ها خواهند باخت. پس زمانی که خود را در موضع شکست ببینند دست به هر کاری می زنند تا خود را از مخمصه بیرون آورند. بدون شک هرچه تجربه ی زندگی اجتماعی و کاری شما بالاتر رود، این موضوع را بهتر درک می کنید، که بدون اعتماد سنگ روی سنگ بند نمی شود.

فرض کنید یک مدیر باور داشته باشد که کارمندانش به او اهمیت نمی دهند، یا بانک جای امنی برای نگهداری پول های او نیست، یا کارمندان استخدامی منابع مدیریت را در نظر نمی گیرند یا هزاران باور غلط دیگر.

بدین ترتیب تمامی روابط بین مدیر و کارمندان به اسلحه ای تبدیل می شود که بیشتر از همه شخص مدیر را تهدید می کند. به این ترتیب یک شعار بد به یک چرخه ی باطل تبدیل می شود: یا دیگران را حذف کن یا دیگران تو را حذف می کنند. حال تصور کنید این جمله شعار غالب اقشار جامعه یا محیط کاری باشد. چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اعتماد در کار,موفقیت در کار,موفقیت در کسب و کار

چرخه ی باطل

در اینجا به تشریح ارتباط بی اعتمادی با چرخه ی باطل می پردازیم. هر چه اعتماد بین دو نفر کمتر شود، رفتارهای خود خواهانه ی آن ها بیش تر می شود. رابطه ی بین افراد خراب تر می شود و عدم اعتماد نیز بیش تر و بیش تر می شود.

بدین ترتیب هر چه افراد یک جامعه نسبت به هم بی اعتمادتر باشند، تصمیماتشان خود خواهانه تر، عملکرد نهادها ضعیف تر و فساد بیشتر و سپس اعتماد کمتر می شود. علاوه بر این ها، چنین روابطی تنها تا زمانی ادامه پیدا می کند که حداقل یکی از طرفین، صاحب سود و منفعت شخصی شود، به محض توقف این منفعت، رابطه از بین می رود. بدون هیچ اغراقی زندگی در این حلقه ی باطل برای همه ی افراد یک جامعه، عواقب بدی دارد و در آخر نیز هیچ برنده ای وجود نخواهد داشت. پس موفقیت در کسب و کار نیز بی معنا می شود.

رسیدن به جامعه ای معتمد و مطمئن

برای رسیدن به جامعه ای معتمد و مطمئن هیچ میان بری وجود ندارد. شما به عنوان یک شاغل در هر رده ی کاری باید برای رسیدن به روابط امن، بهای آن را بپردازید. این بها پذیرش آسیب های احتمالی این راه می باشد. پس شما ابتدا باید به این نتیجه برسید که مهم ترین رکن هر رابطه ای اعتماد است. سپس باید خودتان را تبدیل به شخصی کنید که سزاوار دریافت اعتماد است. راستگو باشید، از کسی سو استفاده نکنید و برای رسیدن به هدف خود کسی را فریب ندهید.

اعتماد در کار,موفقیت در کار,موفقیت در کسب و کار

دقت داشته باشید این رکن به این معنا نیست که به هر کسی که از راه رسید کاملا اعتماد کنید و زندگی خود را به باد دهید. اما باید پیش فرض روابط خود را بر مبنای اطمینان قرار دهید مگر آن که خلافش ثابت شود. مبارزه با کرونا یکی از مصداق های این اطمینان است. جوامعی که با اعتمادتر عمل کردند، مدیریت بهتری در بحران کووید نوزده داشتند. متوجه وخامت اوضاع بودند و خیلی سریع، رفتار خود را بر اساس شرایط جدید تنظیم کردند. اما جوامع بی اعتماد و منفعت طلب، حتی ساده ترین مطالب علمی رو زیر سوال بردند و جبهه گرفته و با خودخواهی تمام اوضاع را بد و بدتر کردند.

حال این موضوع برای هر جامعه ای صدق می کند. ممکن است منظور از جامعه، مردم یک شهر باشند یا اعضا و کارکنان یک مجموعه ی کاری. به هر حال باید پیش فرض روابط درست بنا شده و از درگیری با یک چرخه ی باطل جلوگیری کنیم. سپس به محیط کاری معتمد و مطمئنی می رسیم که تمام اعضا با حسن نیت کار خود را به درستی انجام می دهند و قصد براندازی یکدیگر یا حتی مدیریت را ندارند. بدین ترتیب کشتی کاری شما به ساحل می رسد و به موفقیت در کار دست می یابید.

در نتیجه باید به خود و دیگران اعتماد کنید. در حالیکه کاملا متوجه این موضوع هستید که ممکن است یک روز به شما آسیب بزنند. این جمله کلید موفقیت در کار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا