پوست و مو

اشتباهات رایج اپیلاسیون در خانه

یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد در بدن استفاده از موم برای اپیلاسیون است .اگر می خواهید در خانه اپیلاسیون کنید باید نکاتی را در نظر بگیرید تا انجام اپیلاسیون موجب درد و آسیب به پوستتان نشود.در این مقاله می خواهیم شمارا با چند مورد از اشتباهات رایج اپیلاسیون در خانه آشنا کنیم :

در برخی از سالن های آرایشی و زیبایی هم که کادر مجربی ندارد این اشتباهات ممکن است اتفاق بیافتد که سبب آسیب به پوست افراد مراجعه کننده می شود . اپیلاسیون به دلیل اینکه سبب می شود موهای زائد از ریشه دربیایند ،در رویش مجدد موها نازکتر و کمتر باشند با همه درد ها و مشکلات که دارد، طرفداران زیادی پیدا کرده است .البته اگر اصولی و به روش صحیح انجام شود درد و اذیتش به حداقل می رسدکه یکی از حسن های این روش است .

اشتباهات رایج اپیلاسیون در خانه

اگر خواهان اپیلاسیون موثر و بدون درد هستید سعی کنید در انجام آن این اشتباهات را تکرار نکنید:

۱. عجله کردن در انجام اپیلاسیون قبل از رشد به اندازه موها

برای انجام اپیلاسیون نباید عجله کرد اجازه دهید موهای زائد به اندازه کافی رشد کنند تا بهتر به وکس بچسبند .اگر موها کوتاه تر از حد طبیعی باشند به خوبی به موها نچسبیده واپیلاسیون نتیجه موفقی نخواهد داشت . برای انجام اپیلاسیون موفق موها باید یک چهارم تا نصف اینچ یعنی حدود ۶ تا ۱۲ میلی‌متر رشد بکنند .در صورت تکرارکردن اپیلاسیون پی در پی روند اپیلاسیون بیشتر طول خواهدکشید و دشوارتر خواهد بود.

۲. رشد و بلند شدن بیش از اندازه موهای زائد

فاصله زمانی خاصی را بین دو اپیلاسیون باید در نظر بگیرید چون رشد وبلند شدن بیش از اندازه موها نیز یکی دیگر از اشتباهات رایج در انجام اپیلاسیون است .در صورت رشد بیش از اندازه موها در زمان اپیلاسیون موها از ریشه در نمی آیند و از وسط شکسته می شوند .اگر این موهای شکسته شده بالاتر از سطح پوست باشند برای تمیز کردنشان مجبورید دوباره از اپیلاسیون استفاده کنید که این خود وقت ، هزینه و درد بیشتری برای شما حاصل می آورد .بنابرین به اندازه متوسط موها در زمان اپیلاسیون دقت کنید .

موهای شکسته شده در موقع انجام اپیلاسیون اگر حتی روی سطح پوست هم باشند برای فرد دچار دردسر می شود چون به سرعت رشد می کنند و دوباره بلند می شوند.

۳. نوشیدن کافئین قبل از اپیلاسیون

درد ناشی از انجام اپیلاسیون در شزایطخاصی بیشتر می شود یکی از این شرایط در زمان استفاده از نوشیدنی های حاوی کافئین است .کافئین باعث حساس شدن بیشتر پوست نسبت به درد می شود بنابرین اگر خواهان انجام اپیلاسیون آسان و بدون درد هستید از ساعاتی قبل از خوردن نوشیدنی های حاوی کافئین و الکل خودداری کنید .

۴. اپیلاسیون قبل از ایام قاعدگی

افرادی که چند روز قبل از شروع دوران قاعدگی اپیلاسیون انجام می دهند شاهد درد دوبرابری اپیلاسیون هستند . زمانی که دوسه روز به زمان شروع قاعدگی زمان است بدن نسبت به درد حساس تر می شود بنابرین اگر قصد انجام اپیلاسیون را دارید حداقل پنج روز قبل از عادت ماهانه این کار را انجام دهید یا دو روز بعد از پایان این دوران به انجام آن بپردازید .

۵. اپیلاسیون بلافاصله بعد از حمام

قبل از شروع به انجام اپیلاسیون توصیه می شود مراحل آماده سازی قبل از آن را طی کنید . قبل از اپیلاسیون پوست باید آماده باشد به این معنی که چربی طبیعی خود را داشته باشد تا از بروز واکنش های جساسیتی و التهابات پوستی جلوگیری کند و عاری از زخم باشد و… متخصصا توصیه می کنند به هیج وجه بلافاصله بعد از حمام به سراغ اپیلاسیون نروید چون در فرایند حمام کردن چربی طبیعی پوست از بین می رود و احتمال آسیب و بروز حساسیت در پوست شما وجود دارد.

۶. اپیلاسیون در جهت اشتباه

دقت کنید که اپیلاسیون را در جهت اشتباه انجام ندهیددر زمان مالیدن وکس باید در جهت رشد طبیعی موها روی پوست قرار بگیرد و موقع کشیدن وکس در خلاف جهت موها، این کار انجام شود .زمانی که به این نکات کلیدی توجهنکنید انتظار رسیدن به نتیجه دلخواه از انجام اپیلاسیون را نداشته باشید.

۷. به کار گرفتن یک دست در انجام اپیلاسیون

یکی دیگر از اشتباهات رایج در زمان انجام اپیلاسیون به کارگرفتن یک دست در انجام اپیلاسیون است .زمانی که خود به تنهایی در خانه شروع به انجام اپیلاسیون کردید دقت داشته باشید که با یک دست، نوار وکس را جدا کنید و با دست دیگر پوست‌تان را بکشید و آرام بر روی پوستتان بچسبانید. کشیده نگه داشتن پوست شبب کاهش درد و انجام راحتتر اپیلاسیون می شود.

۸. آرام جدا کردن نوار وکس

برای اینکه درد کمتری را در زمان اپیلاسیون احساس کنید یکی از راهکارهایش کشیدن سریع نوار وکس است .اگر به سرعت نوار را جدا نکنید و در این کار تعلل کنید مجبورید درد بیشتری را تحمل کنید.

۹. مراقبت نکردن از ناحیه اپیلاسیون شده

مراقبت نکردن از ناحیه اپیلاسیون شده تا مدت ۲۴ ساعت بعد از اپیلاسیون سبب ملتهب شدن وآسب به پوست می شود .توصیه می شود برای مراقبت از پوست، تا یک شبانه روز از دوش گرفتن با آب داغ ،پوشیدن لباس خیلی تنگ ،لایه برداری محل مورد اپیلاسیون و شنا کردن پرهیز کنید . در طول این مدت محل مورد اپیلاسیون را تمیز نگه ارید تا پوستتان تنفس کند . همچنین برای جلوگیری از بروز موهای زیر پوستی همواره بعد یک روز بعداز اپیلاسیون پوستتان را لایه برداری کنید.

۱۰. گرم نگه نداشتن وکس

توصیه می شود برای گرم نگه داشتن وکس از وسیله مخصوص خودش استفاده کنید و از گرم کردن وکس در ماکروویو خوداری کنید.چون زمانی که از ماکروویو استفاده می کنید وکس یه صورت یکنواخت گرم نمی شود و چون در معرض حرارت دائمی نیست باعث سرد شدن زودهنگام وکس خواهد شد .

۱۱. استفاده از مقدار زیادی وکس

استفاده از مقدار زیادی وکس نه تنها سبب بهتر انجام شدن فرایند اپیلاسیون نخواهد شد بلکه سبب می شود همه موها از بین نروند . سعی کنید لایه نازکی از وکس را بر روی پوستتان بمالید تا راحتتر موها کنده شوند و از بین بروند .

استفاده ازمقدار زیاد وکس سبب دردناکتر شدن اپیلاسیون می شود و محل مورد نظر ممکن است قرمز شده و حتی کبود شود .همچنین موها به خوبی از ریشه خارج نمی شوند و از ساقه شکسته می شوندکه این خود مشکلات دیگری را برای شخص ایجاد خواهد کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا