موفقیت

اسرار موفقیت در زندگی اجتماعی پنهان شده است!

کلید اسرار موفقیت ما در دست جوزف هنریک

مجله ی موفقیت و سلامت آبی قصد دارد با اخبار امیدوار کننده ای شما را با اسرار موفقیت آشنا کند. شما حتما در زندگی اجتماعی خود، بارها و بارها با این موضوع رو به رو شده اید که باهوش بودن افراد مورد ستایش قرار می گیرد. همواره کارشناسان نیز بر این اعتقاد بودند که هوش، ژنتیکی و هوش هیجانی، اکتسابی است. اما با انتشار یک مقاله در  Translational Psychiatry نتیجه ی جالبی به دست آمد.

در این تحقیق روی بیش از 4700 دوقلو آزمایش هایی انجام شد. با استفاده از روش های نوین تحلیل ژن و دی ان ای به این نتیجه رسیدند که مولفه هایی که هوش را تشکیل می دهند به اندازه ای که تا کنون به آن معتقد بودند، تحت تاثیر ژنتیک نیستند. در واقع توانایی کلامی، محاسبات ریاضی، مهارت های غیر کلامی، زبان و قدرت درک مطلب جز ویژگی های ذاتی افراد تلقی نمی شوند. در این جا این سوال ایجاد می شود که اگر این ویژگی ها ذاتی نیستند پس تحت تاثیر چه عواملی می باشند؟

پروفسور جوزف هنریک ، استاد زیست شناسی تکاملی انسان در دانشگاه هاروارد است. نظریات او درباره ی تکامل انسان نقطه ی عطفی در این حوزه ی تخصصی بوده و دیگر دانشمندان را به حیرت آورده است. کلید سوال ما در کتاب اسرار موفقیت ما نوشته ی همین پروفسور بزرگ است.

کلید اسرار موفقیت انسان ها در زندگی اجتماعی خلاصه می شود.

جوزف هنریک در سراسر کتابش با نگاه جدیدی به زندگی بشری می پردازد. او تمام پیشرفت های بشر را در طول تاریخ، مدیون زندگی اجتماعی می داند. او در یک نظریه ی جالب بیان می کند که تمام گام های رو به جلوی بشر در تمدن های مختلف بیشتر از این که متاثر از هوش انسان باشد متاثر از زندگی اجتماعی انسان ها با یکدیگر و روابط آن ها می باشد. او با تکیه بر پژوهش هایی که انجام می داد می گوید که اگر انسان ها به صورت انفرادی زندگی می کردند هرگز به این تغییرات در سبک زندگی خود نمی رسیدند.

به عبارت دیگر زندگی های قبیله ای در گذشته کمک شایانی به شکل گیری تمدن ها و اختراعات و اکتشافات بشر کرده است.

چرا که انسان ها با زندگی در کنار یکدیگر توانسته اند مهارت های زیادی را از هم بیاموزند و دانش را در بین خود گسترش دهند. او علاوه بر این ها می گوید که تمام مولفه هایی که هوش را بر اساس آن تعریف می کنند و در قسمت قبل از آن ها نام بردیم به صورت ذاتی در انسان ها وجود ندارد بلکه در زندگی اجتماعی و در ارتباط با هم نوعان است که این مهارت ها کسب می شود.

جوزف هنریک انسان موفق و هوشمند را شخصی معرفی می کند که بتواند با سایر افراد و فرهنگ ها ارتباط برقرار کند و در هر لحظه از زندگی خود از اطلاعات و تجربیات آن ها استفاده کند. این کار باعث رشد هر چه بهتر سلول های مغز می شود.

نتیجه ی تحقیقات جوزف هنریک

 در کمال ناباوری در پی تحقیقات جوزف هنریک متوجه خواهیم شد که مغز انسان ها قابلیت پیچیده تر شدن را دارد حتی بدون این که در ساختار و دی ان ای خود تغییری ایجاد کند. مغز انسان تنها با یادگیری و آشنایی با فرهنگ های مختلف این کار را انجام می دهد.

کتاب اسرار موفقیت ما به صراحت بیان می کند که تعصب روی عقاید و پافشاری بر آن ها تنها مانع موفقیت است. ما برای این که رو به پیشرفت باشیم و زندگی بهتری داشته باشیم باید با آغوش باز نسبت به اطلاعات جدید و یادگیری، تجربه و مهارت آموزی و ارتباط با همه ی اقشار جامعه و انسان های دنیا عمل کنیم. پس برای موفقیت هرگز کنج عزلت نگزینید و به انزوا نروید. شما با دامنه ی معاشرت خود سنجیده می شوید.

نکته ی بسیار مهم دیگری که از این کتاب استنتاج می شود این است که دیگر لازم نیست نگران ویژگی های ذاتی که دارید یا ندارید باشید. شما قادر هستید همه ی خصوصیات لازم را کسب کنید و ابزار ساده ای برای این کار در دست دارید. آن چه کاملا واضح است این است که هرگز با دست روی دست گذاشتن و منتظر شدن برای این که با داشته هایتان به جایی برسید، اتفاقی نمی افتد. بلکه باید تلاش کنید و خصوصیات لازم را به دست آورید تا موفق شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا