جراحی پلاستیک

ابدومینوپلاستی , جراحی زیبایی شکم , عمل زیبایی تامی تاک

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی , جراحی زیبایی شکم , عمل زیبایی تامی تاک : اندام یکی از موارد تاثیرگذار در زیبایی هر فردی می باشد . زیبایی اعتماد به نفس فرد را افزایش می دهد . شکم جز نواحی بسیار تاثیرگذار در زیبایی اندام است . افتادگی و شلی شکم زیبایی اندام را از خیلی ها سلب می کند . زایمان یکی از علت های شلی و افتادگی پوست شکم است . افتادگی و شلی شکم باعث ناراحتی خیلی از افراد خصوصا بانوان می شود .

ولی امروزه با وجود روش های جراحی این مشکل قابل حل است . جراحی ابدومینوپلاستی ، جز قوی ترین جراحی ها برای از بین بردن شلی و افتادگی شکم و سفت کردن شکم به شمار می رود . این جراحی با تغییرشکل دادن شکم ، آن را به حالت اولیه برمی گرداند .

با ابدومینوپلاستی می توان شکل شکم را تغییر داد ، شلی و افتادگی آن را برطرف کرد و شکمی سفت و صاف  ، بدون هرگونه خطوط استریا (این خطوط به دلیل کشیده شدن پوست ظاهر می شوند .) داشت . در جراحی ابدومینوپلاستی مولفه های تاثیرگذار بر ظاهر شکم مانند : عضلات شکم ، پوست اضافه و چربی های زائد  تغییر داده می شوند .

ابدومینوپلاستی

ویژگی های شکم ایده آل از دیدگاه زیبایی

شکم ایده آل از دیدگاه زیبایی بایستی صاف ، مسطح و کشیده و لاغر باشد و همچنین هیچ گونه خطوط استریایی نداشته باشد . عضلات شکم باید سفت بوده و فقط یک لایه ی چربی متوسط داشته باشد . عوامل مختلفی  همچون بارداری ، افزایش یا کاهش وزن ، روی عضلات شکم تاثیرگذاشته و باعث افزایش توده های چربی ، ایجاد خطوط استریا شده و زیبایی شکم را تحت تاثیر قرار می دهد .  برخی از افراد برای کاهش چربی های انباشته شده روی شکم  به انجام ورزش های سنگین روی می آورند ، ولی ورزش تاثیری در کاهش خطوط استریا نخواهد داشت و پوست همچنان شل باقی می ماند . و برای زیبا کردن ظاهر آن ، بایستی چاره ای دیگر اندیشید . جراحی ابدومینوپلاستی راه کاری برای این مشکل است .

آیا ابدومینوپلاستی راه کاری مناسب برای زیبایی و جوانسازی شکم است ؟

آبدومینوپلاستی (تامی تاک)  با تاثیرگذاشتن روی سه مولفه ی اصلی شکم ، (عضلات ، پوست و چربی ) زیبایی شکم را به شما برمی گرداند . اگر شما هم جز دسته افرادی هستید که در مورد انجام ابدومینوپلاستی یا عدم انجام آن تردید دارید ف باید بگوییم که ابدومینوپلاستی یا همان تامی تاک برای حل مشکلات زیر کارساز خواهد بود .

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک برای بهبود موارد زیر کمک می کند :

•    پوست و خطوط استریا : ورزش کردن به تنهایی راهکار مناسبی برای از بین بردم پوست اضافی شکم نیست ، چراکه پوست اضافه به دلیل از دست دادن خاصیت ارتجاعی ، در مقابل ورزش پاسخ فیزیولوژیک نخواهد داشت .  از این رو ابدومینوپلاستی به طور مستقیم پوست اضافی شکم را از بین برده و وضعیت خطوط استریا را بهتر کرده و شکمی سفت و صاف ایجاد می کند .

•    توده چربی:  با از بین بردن پوست اضافه ، چربی های متصل به آن نیز از بین می رود . برای لاغری شکم و کسب نتیجه ی مطلوب ممکن است ، عمل لیپوساکشن نیز انجام شود . درصورتی که بیماران تحت عمل جراحی چاقی باشند ، احتمال نیاز به حذف توده ی چربی خیلی کم تر است .

•    عضلات:  در اصطلاح پزشکی به خارج شدن عضلات از حالت عادی ” diastasis recti”  گفته می شود . برخی از افراد برای برگرداندن شکم به حالت نرمال ، به ورزش کردن روی می آورند . ولی ورزش در این موارد کارساز نیست . عملجراحی ابدومینوپلاستی در این موارد ، عضلات شکم را به حالت اولویه برگردانده و حتی سفت تر از حالت اولیه خواهد کرد .و شکمی تخت ، لاغر و بدون پهلو با کمری باریک ایجاد می کند .

چه افرادی برای انجام عمل جراحی آبدومینوپلاستی کاندید مناسبی هستند ؟

سه مولفه ی اصلی بر ظاهر شکم تاثیرگذار هستند ، افرادی که در این سه مولفه دارای مشکل هستند ، برای انجام جراحی آبدومینوپلاستی کاندید خوبی هستند . این سه مولفه عبارتند از :

 • پوست : داشتن پوست اضافی یا پوست شل به همراه چربی اضافه ، با عمل ابدومینوپلاستی قابل حل است
 • افرادی که در ناحیه ی شکم خود دارای خطوط استریا هستند ، برای حل این مشکل می توانند به عمل آبدومینوپلاستی اقدام کنند .
 • افرادی که دارای عضلات شل شده در ناحیه  ی شکم هستند . برای انجامعمل آبدومینوپلاستی کاندید مناسبی هستند .

افرادی که کاهش وزن شدید داشته اند :

•    افرادی که کاهش وزن شدیدی داشته اند ، مخصوصا آن هایی که برای لاغری تحت اعمل جراحی قرار گرفته اند . برای انجام عمل آبدومینوپلاستی کاندید مناسبی هستند . این عمل با  برداشتن پوست اضافی ،  شکم را سفت و کشیده  می کند .

آیا برای انجام عمل آبدومینوپلاستی محدودیت سنی وجود دارد ؟

خیر ، برای انجام عمل آبدومینوپلاستی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد . و تنها سلامتی کامل افراد حائز اهمیت است . این عمل برای زنانی که تازه زایمان کرده اند و شکم آن ها شل و افتاده شده ، مناسب است . اما در مورد زنانی که احتمال بارداری مجدد وجود دارد ، بهتر است این عمل به دوره ی بعد از زایمان موکول شود . چراکه احتمال بازگشت شلی شکم خیلی زیاد است .

فرد متقاضی انجام عمل جراحی آبدومینوپلاستی بایستی به مدت دو هفته قبل از انجام جراحی از مصرف سیگار خودداری کند ، و بلافاصله بعد از انجام این عمل نیز سیگار مصرف نکند . اگر شما برای انجام عمل جراحی آبدومینوپلاستی به کلینیک درمان تایم مراجعه کنید ، ابتدا متخصصین ما با شما جلسه ی مشاوره ای برگزار می کنند ، و اطلاعات لازم در اختیار شما قرار می دهند ، همچنین برای اطمینان از سلامت شما ارزیابی جامعی انجام می شود .

نکات قابل توجه در عمل جراحی آبدومینوپلاستی (تامی تاک)

آبدومینوپلاستی برای کاهش وزن جراحی مناسبی نیست .

آبدومینوپلاستی عمل جراحی برای کاهش وزن به شمار نمی رود و نباید جایگزین ورزش یا رژیم غذایی شود . کاهش وزنی که در طی عمل جراحی آبدومینوپلاستی با برداشتن توده چربی اضافه اتفاق می افتد معمولا کمتر از 10 پوند (4.5 کیلوگرم ) است .

امکان بارداری بعد از جراحی آبدومینوپلاستی وجود دارد  ؟

جراحی آبدومینوپلاستی برای بارداری هیچ منعی ندارد ، و هیچ تاثیر بدی در بارداری و رشد جنین ندارد .تنها نکته ی قابل توجه این است که ، امکان بازگشت ظاهر نامناسب شکم خیلی زیاد است . و بارداری ظاهر شکم را دچار تغییرشکل  می کند .

مصرف سیگار و آبدومینوپلاستی

مصرف سیگار بعد از جراحی آبدومینوپلاستی به هیچ عنوان توصیه نمی شود . چون در دوران نقاهت و بهبود زخم ها خطرجدی ایجاد می کند . افراد کاندید برای انجام عمل جراحی آبدومینوپلاستی به مدت دو هفته قبل از عمل جراحی و در دوران نقاهت تا بهبودی کامل نباید سیگار مصرف کنند .

استفاده از درن پس از تامی تاک

در طی عمل جراحی آبدومینوپلاستی دو لوله درن به منظور خارج شدن مایعات ترشح شده از زخم ها (  که پس از انجام عمل جراحی توسط بدن تولید می شود) کار گذاشته می شوند. این درن ها تا یک هفته در بدن بیمار باقی می مانند و جراح در اولین ویزیت این درن ها را برمی دارد . جراح نکات لازم برای مراقبت از این درن ها را به بیمار ارائه می دهد .

برش های جراحی در تامی تاک

هیچ عمل جراحی بدون اسکار و جای زخم نیست . ولی متخصصین مادر کلینیک درمان تایم تخصص و تبحر کافی داشته و کمترین جای اسکار را باقی می گذارند .

اسکار ناشی از عمل جراحی آبدومینوپلاستی در زیر شکم یا در زیر اسکار ناشی از عمل سزارین است . برش ناشی از جراحی آبدومینوپلاستی از دهانه استخوان ران به سمت استخوان لگن کشیده می شود . این اسکار بهبود یافته و در زیر خط بیکینی پنهان می شود .  بر حسب تمایل بیمار اسکار می تواند بالاتر یا پایین تر از محل ذکر شده باشد .

برش دوم در جراحی آبدومینوپلاستی در اطراف ناف، در امتداد لبه آن ایجاد می شود. معمولا این اسکار با پوست اطراف ناف ترکیب شده و درون انحنای طبیعی ناف مخفی می شود . در حالت کلی برش های مختلفی می تواند ایجاد شود ، جراحان ما در کلینیک درمان تایم در مورد تمام گزینه های مربوط به برش با شما صحبت می کنند .

ابدومینوپلاستی کلاسیک با مینی ابدومینوپلاستی  چه فرقی دارد ؟

جراحی ابدومینوپلاستی کلاسیک یک جراحی کامل  است ،  در این جراحی برش های بزرگ با طول بیشتر به منظور بازسازی شکم ایجاد می شود . محل برش این جراحی از بالای شرم گاه شروع شده و تا جای نیزا و طبق صلاحدید جراح ادامه می یابد . در این جراحی با حذف پوست های اضافه ، چربی های زائد از بین می رود . برای کسب نتایج تکمیلی در صورت نیاز عضلات شکم بازسازی می شوند .

برش های ایجاد شده در جراحی مینوابدوپلاستی برخلاف نوع کلاسیک آن کوچک تر است . تغییرات ناشی از این عمل جراخی کم است . و این جراحی برای آن دسته از افرادی که نیاز کمی برای جراحی دارند ، مناسب است .

اقدامات لازم  قبل از جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم ، مانند هر عمل جراحی دیگر نیاز به آمادگی دارد .برای کسب نتیجه ی رضایت بخش از عمل لازم است ، قبل از جراحی زیبایی شکم ، یکسری اقداماتی انجام دهید . برخی از توصیه های ما به شما قبل ازجراحی زیبایی شکم عبارتند از :

 1. دوش گرفتن قبل از ورود به کلینیک درمان تایم  .
 2. به مدت 2 ساعت قبل از عمل ، آب نخورید و معده کاملا خالی باشد .
 3. مصرف میوه های قرمز رنگ قبل از جراحی ممکن است شما را دچار خونریزی کند و مشکلات انعقادی به وجود آورد ، لذا ار مصرف این میوه ها پرهیز کنید .
 4. ممکن ایت اختلالات انعقادی در شما ایجاد شود . لذا در جلسه ی مشاوره در مورد قرص های مصرفی خود با پزشم مشورت کنید و او را در جریان بگذارید . پزشک راهنمایی های لازم را به شما ارائه خواهد داد .
 5. در صورت مصرف قرص آهن یا ویتامین E پزشک را در جریان قرار دهید  .
 6. اصلاح شکم و زیر شکم در آقایان حتما انجام شود .

دوره نقاهت پس از آبدومینوپلاستی

دوره نقاهت پس از آبدومینوپلاستی در منزل

در مرحله ی اول بعد از اول ، بیمار نمی تواند به راحتی کشیده بایستد . پس توصیه براین است که طی 5 روز اول بعد از عمل بیمار موقع ایستادن کمی کمر را خم کند . بعد از گذشت یک هفته و طی شدن دوره نقاهت بیمار می تواند کشیده و صاف بایستد. بیمار در دوران نقاهت و بهبودی کامل فعالیت های سنگین انجام ندهد و فقط انجام کارهای سبک و راحت مجاز می باشد .

ممکن است بیمار بعد از جراحی یک کبودی خفیف تا متوسط در شکم داشته باشد که میزان این کبودی در افرادی که عمل لیپوساکشن انجام می دهند ، بیشتر است . بعد انجام عمل جرای آبدومینوپلاستی بیمار دردی به مانند گرفتگی عضلات شکم بعد از فعالیت ورزشی سنگین را دارد . استفاده از مسکن های تجویز شده توسط جراح ، طی 1 الی 2 هفته بعد از عمل درد را کاهش می دهد . بیمار به مدت 24 ساعت از حمام  کردن دوری کند ، بعد از آن مشکلی ندارد .

نتایج حاصل از عمل جراحی زیبایی شکم ؟

 • با انجام عمل جراحی زیبایی شکم ، شما اندامی زیبا و ایده آل خواهید داشت . چرا که انجام این عمل با از بین بردن پوست اضافه ، مشکل شلی و افتادگی شکم را برطرف می کند .
 • با انجام این عمل تمام چربی های انباشته شده ی زائد تخلیه می شوند .
 • با انجام انی عمل خطوط استریا ایجاد شده بعد از بارداری یا کاهش وزن ناپدید می شوند ..
 • با انجام عمل جراحی زیبایی شکم عضلات شکم سفت می شود .

ویزیت بیمار توسط جراح پس از آبدومینولاستی

به مدت یک هفته بعد از عمل جراحی ، جراح بیمار را ویزیت می کند . در این جلسه جراح بخیه ها را می کشد و درن ها را خارج می کند . ویزیت  بعدی به مدت دو هفته بعد از جراحی است که جراح بخیه های اطراف تاف را می کشد . و میزان موفقیت عمل و بهبودی را بررسی می کند . بعد از آن ویزیت ها به ترتیب 6 هفته بعد ؛ 6 ماه بعد ، و یک سال بعد از جراحی آبدومینوپلاستی است .

در صورت مشاهده ی چه علائمی بایستی با پزشک  تماس بگیریم؟

بعد از انجام عمل جراحی آبدومینوپلاستی بایستی با مشورت متخصص در دفعات منظمی ویزیت شوید . تا جراح نتیجه ی عمل ، میزان پیشرفت و بهبودی رادر شما بررسی کند . ولی ممکن است شما قبل از اینکه زمان ویزیت فرا برسد ، یکسری علائمی را مشاهده کنید . در ادامه می خواهیم بدانیم که در صورت مشاهده ی چه علائمی بایستی با پزشک تماس بگیریم ؟

 1. اگر با گذشت چند هفته بعد از عمل تورم و کبودی بهتر نشده بایستی بهپزشک مراجعه کنید .
 2. اگر قرمزی شکم و اطراف آن افزایش یابد ، حتما با پزشک تماس بگیرید .
 3. اگر با گذشت چند روز دردهایتان بیشتر از اول شده و مسکن جوابگو نیست ، حتما به پزشک مراجعه کنید .
 4. اگر به داروها حساسیت دهید ، حتما با پزشم تماس بگیرید .
 5. تر صورت داشتن ترشحات غیرعادی ؛ بدبو ، بدرنگ از داخل زخم ها با پزشک تماس بگیرید .
 6. در صورت بی حالی و ضعف شدید بعد از چند هفته به پزشک مراجعه نمایید .

ابدومینوپلاستی

جراحی شکم با لیپوساکشن چه تفاوتی دارد ؟

لیپوساکشن و لیپوماتیک هردو از روش های جراحی زیبایی شکم برای تخلیه ی چربی های زائد می باشد . در این روش برای از بین بردن چربی های زائد از لوله ی کوچکی استفاده می شود ، اساس کار بدین صورت است که برای از بین بردن چربی ها این لوله ااز شکاف های بسیار باریک ایجاد شده توسط جراح وارد شکم می شود ، و نیازی به برش های زیاد نیست . و می توان پفت که برشی ایجاد نمی شود .

ولی در جراحی آبدومینوپلاستی برش های بزرگی ایجاد می شود ،و پوست به طور کامل برداشته شده و چربی ها تخلیه می شود . چربی های خارج شده قابلیت استفاده برای نواحی دیگر بدن را دارند . .در صورت نیاز عمل لیپوساکشن همراه با جراحی زیبایی شکم یا بعد از آن انجام می شود .

برخی سوالات رایج در رابطه با جراحی زیبایی شکم

آیا جراحی زیبایی شکم محدودیت سنی خاصی دارد ؟

خیر .  این عمل جراحی در تمام سنین قابل انجام است ولی بهتر است ، مابین 18 تا 60 سالگی انجام شود . آمار نشان دهده که 95 درصد بانوان بعد از بارداری به عمل جراحی زیبایی شکم نیاز خواهند داشت .

آیا جراحی ابدومینوپلاستی فقط مختص بانوان می باشد ؟

خیر – عمل جراحی آبدومینوپلاستی توسط آقایان و بانوان انجام می شود . ولی چون در بانوان تجمع چربی به نسبت بیشتر از آقایان است . متقاضیان این عمل جراحی بیشتر بانوان هستند .

آیا امکان بارداری پس از جراحی ابدومینوپلاستی وجود دارد ؟

عمل جراحی آبدومینوپلاستی محدودیتی برای بارداری ندارد . ولی توصیه می شود ، انجام این عمل به بعد از بارداری موکول شود ، چراکه بعد از بارداری امکان بهم ریخته شدن فرم شکم خیلی زیاد است .
بعد از انجام عمل جراحی آبدومینوپلاستی بهتر است بانوان قرص های ضدبارداری مصرف نکنند . چرا که مصرف این قرص ها خطر آمبولی شدن دارد .

آیا پس از جراحی ابدومینوپلاستی کاهش وزن را خواهیم داشت ؟

بله . بعد از انجا معمل جراحی آبدومینوپلاستی به دلیل حذف چربی ها و بافت ها ، حدود 2 الی 3 کیلو کاهش وزن وجود دارد .

برخی از توصیه های ضروری بعد از که جراحی زیبایی شکم:

 • بعد  از جراحی زیبایی شکم از انجام فعالیت های شدید و ورزش های شدید دوری کنید و فقط فعالیت های سبک می توانید داشته باشید .
 • به مدت یک ماه قبل و بعد از عمل جراحی زیبایی شکماز مصرف سیگار خودداری کنید .
 • استفاده از برخی از داروها مانند آسپرین را قطع کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا