موفقیت

آینده ی موفق کودکان در گرو مسائلی که هرگز در مدرسه نمی آموزند!

مجله ی موفقیت و سلامت آبی شما را برای تضمین آینده ی کودکانتان گام به گام همراهی می کند.

اولین گام برای تحقق آینده ی موفق کودکان

اولین گام برای تحقق آینده ی موفق کودکان آموزش مسائل مالی است. البته خیلی خوشایند نیست. اما گردش زندگی بر اساس پول است. اما هرگز در خانواده یا مدرسه به کسی آموزش نمی دهند تا در سنین پایین شروع به پس انداز و یا درآمد زایی کند. کاری که در روزگاران گذشته بچه ها انجام می دادند و هم اکنون منسوخ شده و جای خود را به کلاس های آموزشی داده است، بسیار در آینده ی کودکان تاثیر گذار بوده است. در گذشته بچه ها را برای کسب مهارت، در کنار تحصیل به شاگردی مغازه های مختلف می فرستادند. به این ترتیب هم خرج تحصیل خود را به دست می آوردند و هم مهارت هایی کسب می کردند که در بزرگسالی به کارشان می آمد. ما در مدارس به کودکان خود نمی آموزیم تا پول خود صرف خرید اشیا گرانی که کاربرد خاصی ندارند و پس از مدتی از چشم می افتند، نکنند. همین موضوع کوچک باعث می شود تا آن ها بعد از بازنشستگی هیچ پس اندازی نداشته باشند. ما باید به کودکان خود بیاموزیم که کسب درآمد و مدیریت آن بسیار مهم است و باید برای این کار آموزش ببینند.

آینده موفق کودک
آینده موفق کودک

دومین گام برای تحقق آینده ی موفق کودکان

دومین گام برای تحقق آینده ی موفق کودکان، ارتباطات است. کودکان ما باید در مدارس بیاموزند که بدون قضاوت و سرزنش دیگران با آن ها ارتباط برقرار کنند. اما این گونه نیست. پس خود شما به عنوان والدین باید به کودکان خود بیاموزید که مرزهای شخصی چه هستند. چطور باید با کسانی که از ما سوء استفاده می کنند برخورد کنیم. یا اگر کسی ما را ترک کرد چطور با موضوع کنار بیاییم. چطور باید دوست خوبی باشیم. چطور با خانواده ی خود درست رفتار کنیم. بدون سرزنش دیگران احساسات هیجانی خود را کنترل کنیم. برای کسب این مهارت ها هم والدین باید دوره های آموزشی را شرکت کنند و هم کودکان خود را به کارگاه هایی که در این رابطه وجود دارد، بفرستند. تمام کلاس های آموزشی که شما برای کودک دلبندتان تدارک می بینید باعث موفقیت او نمی شود. باید برای تضمین آینده ی او به دنبال راهکارهای بنیادی تری باشید.

سومین گام برای تحقق آینده ی موفق کودکان

سومین گام برای تحقق آینده ی موفق کودکان، منطق و استدلال است. در سیستم آموزشی ما تنها به بچه ها یاد می دهند که مسائلی را حفظ کرده و سر امتحان رونوشت آن ها را تحویل داده و سپس به دست فراموشی بسپارند. اما باید به کودکان آموزش داد که استدلال کنند تا بتوانند در زندگی آینده، هنگام مواجهه با مشکلات مانند یک انسان بالغ رفتار کنند. مثلا وقتی کودک شما در حال دیدن کارتون باب اسفنجی است. از او سوال بپرسید. چرا باب اسفنجی وقتی همبرگر سرخ می کند به اختاپوس چپ چپ نگاه می کند؟ یا چرا پاتریک با باب اسفنجی این طوری صحبت می کند؟ به این ترتیب قدرت استدلال و منطق فرزندتان را درگیر می کنید. به این گونه کارها ادامه دهید و در موارد مختلف کودک خود را درگیر استدلال کنید.

آینده موفق کودک
آینده موفق کودک

چهارمین گام در تحقق آینده ی موفق کودکان

چهارمین گام در تحقق آینده ی موفق کودکان، خود آگاهی است. خودآگاهی چیست؟ خود آگاهی یعنی توانایی از بیرون به خود نگاه کردن. یعنی درباره ی تفکر خود فکر کردن، یعنی احساسات خود را احساس کردن، یعنی نقد نظرات خود. خودآگاهی باعث بهبود در تصمیم گیری، تمرکز بالاتر، مدیریت هیجان و تشخیص مشکلات بالقوه می شود. اما این مهارت هرگز در مدارس آموزش داده نمی شود. برای این کار می توان از مدیتیشن، روان درمانی و یا نظر یک دوست نسبت به خودتان استفاده کنید.

پنجمین گام در تحقق آینده ی موفق کودکان

پنجمین گام در تحقق آینده موفق کودکان، شک و تردید است. شاید عجیب به نظر برسد اما شک و تردید باعث کنجکاوی و انگیزه در یادگیری و آزمایش نظرات جدید می شود. باعث می شود تا به دیگران نگاهی منصفانه و بدون تعصب داشته باشیم. شک و تردید باعث باز شدن ذهن می شود. زندگی انسان ها پر از ابهام است. اطمینان خاطر از تحقق کامل هر چیزی فقط باعث سرخوردگی می شود. باید به کودکان خود بیاموزیم که با ابهام کنار بیایند. باید توانایی تحمل بلاتکلیفی در زندگی را به آن ها بیاموزیم. تا به جای آن که از کوره در رفته و عصبانی شوند کمی تحمل خود را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا