Let’s travel together.

آشنایی با مسجد آبی در استانبول

معرفی مسجد آبی برای گردشگران شهر استانبول

0 80

آشنایی با مسجد آبی در استانبول ,  معرفی مسجد آبی برای گردشگران شهر استانبول :  شهر استانبول دارای آثار تاریخی و باستانی زیادی می باشد که حتی افرادی که هیچ گونه اطلاعاتی که در مورد گذشته این شهر ندارد به خوبی می توانند با مشاهده ظاهر و بناهایی تاریخی که در این شهر وجود دارد ، به خوبی به این موضوع پی ببرند. درست است که امروز روز شهر استانبول ترکیه مبدل به یک شهر مدرن شده است ولی به خوبی توانسته است که میراث تاریخی ، مساجد و بازارهای قدیمی خود را حفظ نماید . جهت آشنایی با مسجد آبی در استانبول با مجله گردشگری آبی همراه باشید .

آشنایی با مسجد آبی در استانبول

آشنایی با مسجد آبی در استانبول

شهر استانبول که میان دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد ، بزرگترین شهر ترکیه می باشد که سالانه گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به سوی خود جذب می کند. از جمله جاذبه های شهر استانبول که سبب جذب بیشتر گردشگر به سوی این شهر می شود مساجد زبیای آن با معماری و طراحی های خاص آن ها می باشد . آشنایی با مسجد آبی در استانبول کمک می کند تا بتوانید در سفر به استانبول با تور استانبول از این مسجد دیدنی و تاریخی دیدن کنید .

مسجد آبی در واقع همان مسجد سلطان احمد می باشد که به علت طراحی داخلی آبی آن ، در میان توریست ها و گردشگران به مسجد آبی شهرت پیدا کرده است . این مسجد مهمترین مسجد استانبول به شمار می رود که در کنار استادیوم اسب سواری با یزید در مرکز شهر قدیمی استانبول واقع شده است . در میان سال های 1609 تا 1616 این مسجد به وسیله سلطان احمد یکم عثمانی در مقابل ایاصوفیه احداث شد تا با این مسجد رقابت کند. معماری که این مسجد را ساخت ” صدفکار مهمت آقا ” یکی از شاگردانم معمار سینان بود. زمانی که سلطان احمد یکم در سال 1617 از دنیا رفت ، در کنار همین مسجد به خاک سپرده شده و برای او مقبره ای درست شد. همانند سایر مسجد های بزرگ و مهم آن دوران ، این مسجد هم به شکل مجتمعی شامل مدرسه دینی ، آشپزخانه ای برای فقیران ، بازار ( جهت تامین مالی مسجد ) و کتابخانه ای کوچک ساخته شده است.

  آرامگاه آتاتورک در آنکارا ( Ataturk Tomb in Ankara )

مسجد آبی دارای حیاطی با درهای زیاد می باشد ، حیاط داخلی ظان اندکی از سطح زمین بلند تر می باشد ، کف آن با سنگ های مرمر پوشیده شده و دور آن را ایوان هایی با گنبدهای کوچک احاطه نموده است. جهت وضو گرفتن نیز در وسط این حیاط ، یک فواره قرار دارد که در حال حاضر آبی در آن وجود ندارد. مسجد آبی تنها مسجد استانبول می باشد که دارای 6 مناره می بلشد که چهار تا از آن ها بر روی خود سه بالکن دارند و دو مناره دیگر هم دوبالکن دارند که جهت دسترسی به این 16 بالکن باید از پله های مارپیچ بالا رفت و هرروز سه مرتبه از روی آن ها اذان گفته می شود . بلندترین مناره و بلندترین گنبد این مسجد را با سرب پوشش داده اند.
این مسجد دارای سه ورودی می باشد پس از اینکه شما از یکی از این ورودی ها وارد مسجد شوید از دیدن تزئینات هندسی و گل دار آن و زیبایی بیش از 21 هزار کاشی ایزنیک ، 260 پنجره با شیشه های رنگی و خطاطی آیه های قرآن شگفت زده خواهید شد. ارتفاع گنبد مرکزی این مسجد 34 متر می باشد و چندین گنبد کوچک و نیمه گنبد نیز در دور آن دیده می شود تا وزن و سنگینی گنبد اصلی میان آن ها تقسیم گردد ، کلیه گنبدها نیز دارای 4 ستون بزرگ می باشند . در قسمت راست محراب مرمر مسجد آبی هم یک منبر مرمری به چشم می خورد که امامان جهت ایراد خطبه روی آن می نشینند ، در سمت چپ مسجد هم محلی وجود دارد که سلطان استانبول در آن محل به صورت شخصی و دور از مردم نماز می خوانده است. براساس سنت کلیه مساجد کف این مسجد را هم با قالی و قالیچه ها پوشانده اند ، به همین دلیل هم افراد قبل از ورود به مسجد باید کفش خود را درآورند . شما می توانید از داخل مسجد عکس بگیرید و همیشه مسجد به روی عموم مردم باز می باشد و تنها جهت اقامه نماز دقایقی بسته می شود. جهت آشنایی با مسجد آبی در استانبول با ما همراه باشید .

  بهترین سواحل آنتالیا

چگونگی معماری مسجد آبی استانبول

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا به این مسجد ، لقب مسجد آبی داده اند؟در جواب این پرسش باید اشاره کنیم که چون رنگ تمام کاشی هایی که در ساخت این مسجد به کار رفته اند آبی می باشد . این بنا دارای معماری فوق العاده می باشد . گنبدهای آبشاری و 6 منازه باریک مسجد سلطان احمد از جمله شاخص ترین بناهای تاریخی و دیدنی در شهر استانبول می باشد که دارای شهرت جهانی است.

نحوه ساخت مسجد آبی

آشنایی با مسجد آبی در استانبول

در قرن 17 سلطان احمد اول تصمیم به ساخت محلی جهت عبادت مسلمانان گرفت تا مسجد یا همان موزه ایا صوفیه هم بهتر باشد. مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی را در میدان اصلی استانبول و در کنار همدیگر ساخته اند. شاید انتخاب این مسئله که کدام یک از این بناها بهتر می باشد برای خیلی از گردشگران دشوار باشد .همان گونه در که در بالا نیز اشاره داشتیم دستور ساخت مسجد آبی به وسیله سلطان احمد داده شد وبنای این مسجد را بر روی محوطه یک میدان اسب دوانی باستانی و کاخ امپراطوری بیزانس ساختند.
شما موزاییک های بنای آبی را می توانید در همان نزدیکی در موزه موزاییک مشاهده کنید. این پروژه که در سال 1609 شروع شده بود 7 سال زمان برد تا به اتمام برسد.

معمار طراح مسجد سلطان احمد شخصی به نام سلطان احمد بود که جدش را هم اعدام کردند. سلطان احمد در زمان ساخت این مسجد بسیار نگران به پایان رسیدن ساخت مسجد بود و برای همین هم بیشتر به کارهای ساخت رسیدگی می کرد ولی ایشان بعداز اتمام ساخت مسجد تنها یک سال زنده بود و در سن 27سالگی درگذشت و او را در کنار مسجد به خاک سپردند . بعد ها همسر و سه پسر او را هم در کنار همین مسجد دفن کردند. مجموعه مسجئ اصلی متشکل از یک مدرسه ، بیمارستان ، یک مدرسه ابتدایی ، بازار ، عمارت و گور موسس آن بود که در قرن 19 بیشتر آن ها تخریب شد.مجله تور و گردشگری آبی توصیه می کند که اگر شما هم قصد سفر با تور استانبول را دارید ، حتما از مسجد آبی استانبول نیزد دیدن کنید. همچنین می توانید با با تور ترکیه از دیگر مناطق دیدنی ترکیه و از شهرهای دیگر ترکیه چون آنتالیا و آنکارا و .. نیز دیدن نمایید .

  مرکز خرید پانورا آنکارا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.